A közlemény szerint az Észak-Duna-völgyi belvízrendszer területére az utóbbi nap 1-3 milliméter csapadék esett hó formájában, ami lényegesen nem módosította a belvízzel elöntött területek nagyságát, ami jelenleg meghaladja a 61 négyzetkilométert. Az elöntések nagy része a mélyen fekvő területeket érintik (Ráckeve–Dömsöd–Apaj–Kiskunlacháza–Makád), de jelentős elöntések vannak a fennsíki területen, Dabas–Ócsa térségében is.
A Duna felé próbálják kivezetni a belvizet
A Ráckevei- (Soroksári-) Duna vízszintjét továbbra is alacsonyan tartják (640 centiméter). Ez a vízszint mintegy 50 centiméterrel a nyári időszakban tartott belvízi üzemvízszint alatt van. Az alacsony vízszint tartását a térség talajvízszint-szabályozásán kívül az is indokolja, hogy az Alsó-Duna-völgyi csatornák tehermentesítése érdekében a belvizeket a Ráckevei-Duna felé kell kivezetni. A csökkentett vízszint lehetővé teszi a Duna–Tisza-csatorna vizének gravitációs kivezetését, az I. árapasztón, a szúnyogi szivattyútelepen átemelt víz kármentes elvezetését, valamint kedvezően szabályozza mintegy tizenöt Ráckevei-Duna menti település talajvízszintjét.
Az alacsony vízszint tartására ugyanakkor csak március végéig van lehetőség a növény- és állatvilág életfeltételeinek veszélyeztetése nélkül. A szúnyogi szivattyútelep folyamatosan 3 köbméter/másodperc teljesítménnyel üzemel és 240 ezer köbméter vizet vezet el a területről a Ráckevei-Dunába. A lakott területek védelme érdekében folytatják a szivattyúzást a ráckevei, szigetbecsei és dömsödi szivattyútelepeken, amelyek szükség szerint folyamatosan üzemelnek. Hétfőn mintegy 61 ezer köbmétert emeltek át. A szivattyúzás hatására a csatornák vízszintje a veszélyeztetett területen lassan csökkent.
A vízlevezetés biztosítása érdekében folyamatosan végzik a hidak, átereszek, műtárgyak környezetében összetorlódott uszadék eltávolítását. Az elmúlt 24 órában a Zagyva vízgyűjtő területén csapadék nem esett. A Zagyvát és mellékvízfolyásait mindenhol az apadás jellemzi. A szentlőrinckátai gátőrjárás reggel 7 órai vízállása – 224 centiméter – lehetővé teszi, hogy hétfőn – a vízszint 220 centiméteres árvízszint alá csökkenését követően – a szakaszon elrendelt elsőfokú árvízvédelmi készültséget megszüntessék – áll a közleményben.
Rekordközelben a tiszai vízállás
Szabolcsveresmart és Nagyhalász között jár a tiszai árhullám, ott a gátak mentén 23 kilométeren harmadfokú az árvízvédelmi készültség – közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője kedden az MTI-vel. A folyó éjszaka 758 centiméteren tetőzött Dombrádnál, és Tiszabercel felé tart az ár, ahol kedd délelőtt már 798 centiméteres vízállást mértek – mondta az igazgató. Tiszabercelnél az eddigi legnagyobb vízállás 882 centiméteres volt, amelyet 2000. április 11-én regisztráltak.
Bodnár Gáspár tájékoztatása szerint a vízügyi igazgatóság védelmi osztagát kedd reggel 6 órakor a Tisza Dombrád és Tokaj közötti szakaszára vezényelték. Az alakulat tagjai a Lónyay-főcsatorna tiszai, gávavencsellői torkolati szakaszánál a korábban megkezdett bordásgát-megtámasztást fogják erősíteni. Emellett Balsa, Szabolcs és Rakamaz települések belterületi védelmét biztosítják majd, amennyiben a magas parttal érintett, töltés nélküli folyószakaszokon azt a vízszintemelkedés szükségessé teszi.
A többi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyó közül a Kraszna rendkívül lassan apad, ott továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség. A Szamoson a legkisebb mértékű, elsőfokú a készenlét, míg a Túr töltéseinél már megszüntethették a készültséget. A nyírségi belvizeket összegyűjtő Lónyay-főcsatorna mentén szintén másodfokú a készenlét, Kótajnál 759, míg a tiszai torkolati résznél 780 centiméter volt kedd délelőtt a vízállás.
150 ház van veszélyben a településen
Továbbra is Újfehértón a legfenyegetőbb a belvízhelyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében; a Nyíregyházával szomszédos kisvárosban harmadfokú készültségben védik a veszélyeztetett házakat, melléképületeket és kerteket – közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője kedden az MTI-vel. Nagy Sándor, Újfehértó független polgármestere elmondta: mintegy 150 lakóházat fenyeget továbbra is a belvíz, s eddig négyezer homokzsákot használtak fel a lakások és melléképületek megvédésére.
A település Part utcájában egy átereszt el kell bontani, mert visszatartja a vizet a környéken, s a szakszerű munkálatokat egy vállalkozástól már meg is rendelték. Az önkormányzati vezető tájékoztatása szerint négy újfehértói utca, a Kölcsey, a Honvéd, a Görgey és a Munkás út részlegesen változatlanul le van zárva, mert helyenként 60-80 centiméter magasan áll a víz.
A szabolcsi kisvárosban az önkormányzat és a tűzoltóság dolgozói, valamint a közmunkások éjjel-nappal harmadfokú készültségben védekeznek. Bodnár Gáspár tájékoztatása szerint Újfehértó mellett további 37 szabolcs-szatmár-beregi önkormányzat tart belvízvédelmi készültséget, a legtöbb helyen másodfok van érvényben. A vízügyi szervezet kapcsolatot tart az érintett települések polgármestereivel, szakmai segítséget ad a feladatok ellátásához.
A vízügyi igazgatóság teljes működési területén belvízvédelmi készültséget tart, Felső-Szabolcs két öblözetében, valamint a Tisza-Túr és a Túr-Szamos-közben változatlanul harmadfokú a készenlét, míg a többi helyen másodfokú. Az elöntött terület nagysága a hideg időjárás ellenére sem változott a legutóbbi 24 órában, 290 négyzetkilométernyi a víz alatti terület. A szivattyútelepeket folyamatosan üzemeltetik, a gépek 24 óra alatt csaknem hárommillió köbméter belvizet emelnek át a folyókra, csatornákba és tározókba.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.