Válogatott mítoszok, tévtanok

Az 1997-es nyugdíjreform létrehozta Magyarországon a nyugdíjrendszer második pilléreként ismert magán-nyugdíjpénztári rendszert. Az átalakítások során folyamatos konzultáció zajlott a többpilléres nyugdíjrendszer modelljét megalkotó Világbankkal. Ám a hazai reformok idején a Világbank nem rendelkezett formalizált nyugdíjreform-stratégiával, ezt csak 2001-ben alkotta meg.

Magyar Nemzet
2010. 12. 14. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos stratégia kései megjelenésének oka az volt, hogy a szervezeten belül, illetve később a szélesebb nyilvánosság előtt komoly vita folyt arról, hogy lehetséges-e a nyugdíjrendszerek problémáira univerzális megoldást találni. Sokan ugyanis úgy értelmezték a Világbank 1994-es, Averting the Old Age Crisis című tanulmányát, mint ami egy mindenhol, minden körülmények között optimális eredményre vezető megoldást kínál. A félreértelmezés részeként több dogmatikus állítás, a rendszer előnyeit hangsúlyozó mítosz is megfogalmazódott.

Először is az említett tanulmány nem állítja, hogy a befizetésekkel arányos nyugdíjat biztosító második pillér kizárólag tőkefedezeti finanszírozással, magánnyugdíjpénztárak formájában valósítható meg. Elsősorban ezt a megoldást javasolja, de megjegyzi, hogy az ország gazdasági-politikai helyzetének figyelembevételével kell kialakítani a nyugdíjrendszer második pillérét. E figyelmeztetés különösen a Világbank kezdeti, 2001-ig terjedő gyakorlatában nem kapott megfelelő hangsúlyt. A szervezet több szakembere is magasztalta a tőkefedezeti elven működő, befektetési vállalkozások által kezelt második pillér előnyeit, ám az előnyök realizálásához szükséges feltételekről kevés szó esett. Így a döntéshozókban nem tudatosultak kellően a reform sikerkritériumai.

A félreértéseket, valamint a magánkezelésű, tőkefedezeti rendszerektől várt előnyök túlmisztifikálását hangsúlyozta 1999-es közös munkájában Joseph E. Stiglitz (a Világbank akkori vezető közgazdásza és alelnöke, 2001 közgazdasági Nobel-díjasa) és Peter R. Orszag. A következőkben az általuk megfogalmazott 10 mítosz közül ismertetjük a hazai környezetben értelmezhető, az utóbbi idők nyugdíjrendszerről folyó vitáiban gyakran felbukkanó kérdésekhez kapcsolódó témákat. Cikkünkben a legszigorúbban ragaszkodunk az eredeti tanulmány tartalmához, annak rövidített, értelmező bemutatásával kívánunk hozzájárulni a nyugdíjrendszerről folyó diskurzus új szempontokkal való kiegészítéséhez.

A teljes elemzést a Magyar Nemzet 2010. december 14-i számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.