„Gyurcsány despotikus törekvéseiről szinte nem is esett szó”

A szocialisták és a liberálisok csúfos vereséget szenvedtek az áprilisi választásokon, és a saját kudarcukat magyarországi demokráciadeficittel próbálták indokolni. Ezt a nézetet – a hagyományosan erős nemzetközi lobbijukon keresztül – szétterítették az Európai Unióban is – mondta a Magyar Nemzetnek Politiduo Mária, a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének szóvivője.

MNO
2011. 04. 01. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A svéd sajtó folyamatosan torz képet vetít hazánkról, ennek betetőzése volt a médiatörvény ügyének – nem csak Svédországra jellemző – teljesen valótlan tálalása” – tette hozzá. „Olyan túlreagálások, a tények olyan mértékű elhallgatása jellemezte a svéd nyomtatott médiát, amely ellen a svédországi magyaroknak nem volt lehetősége védekezni” – mondta Politidui Mária.

Arról beszélt: az önmaguk demokratikusságára oly büszke orgánumok semmilyen lehetőséget nem adtak arra, hogy az érintettek, vagyis a kinti magyarok reagáljanak a képtelenebbnél képtelenebb vádakra. „A szerkesztőségek arrogánsan elutasították a tényekkel alátámasztott reagálásokat” – mondta a szóvivő.

A Magyarországot lejárató írások jelentős része egy bizonyos Erwin Rosenbergtől származik. Ő diktatúrát és nacionalizmust vizionált, forrás említését mellőzve például azt írta, hogy a magyar választók hetven százaléka szélsőjobboldali, a Fidesz-szavazók tizenöt százaléka pedig voltaképpen Jobbik-szimpatizáns. A Magyarország elleni hangulatkeltés másik rafinált formája az volt, emelte ki Politiduo Mária, hogy a jövőre vonatkozó, vagyis értelemszerűen még nem cáfolható spekulációkat tényként közölt a média tekintélyes része. Korábban, a Gyurcsány Ferenc által vezetett kormány idején – tette hozzá – a volt kormányfő despotikus törekvéseiről szinte egyáltalán nem esett szó a skandináv ország közvéleménye előtt.

– A Magyarország elleni kampány más országokban is felkeltette az érdeklődést saját médiatörvényeik iránt, így történt ez Svédországban is. A sajtószabadságról folyó vita önmagában nem probléma, sőt nagyon hasznos dolog, és szükség van rá akkor is, amikor mindenki meg van győződve arról, hogy saját országában maradéktalanul érvényesülnek a demokratikus eszmények. A gond az, hogy a magyar médiaszabályozást már azelőtt támadták, hogy annak angol fordítása rendelkezésre állt volna – fejtette ki a svédországi magyarok szóvivője. Arról is beszélt, hogy a svéd médiafelügyeleti rendszer igencsak hasonlít a magyarhoz, például az ottani médiatanácsot is a parlament választja. Politiduo Mária azt is elmondta, hogy amióta az Európai Bizottság csak igen enyhe kritikát fogalmazott meg a magyar szabályozással szemben, kevesebb a tényeket tökéletesen figyelmen kívül hagyó támadás.

A svéd politikai berendezkedésről szólva elmondta: a stockholmi parlamentben egy olyan politikai erő, mint a Fidesz, jobbközép pártnak számít. Az MSZP-hez viszont semmi sem hasonlít, az ottani szociáldemokraták számára ugyanis elképzelhetetlen volna, hogy belpolitikai okokból saját hazájukról, annak kormányáról és polgárairól félretájékoztassák a világot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.