Készpénzben térítik meg a vörösiszap okozta károkat

A devecseri önkormányzat szociális és egészségügyi bizottsága a héten 46 család konyhakertet, háztartási ingóságot, gépjárművet és ruhaneműt érintő kárigényét bírálta el, az állami kárenyhítésre vonatkozó támogatási szerződéseket a jövő héttől kötik meg a vörösiszap-katasztrófa károsultjaival – közölte Devecser polgármestere az MTI-vel.

MNO
2011. 04. 22. 5:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toldi Tamás (Fidesz–KDNP) elmondta, hogy az önkormányzat rendeletben szabályozza az állami kárenyhítést, ennek értelmében a katasztrófaelhárítási célelőirányzat terhére készpénzben térítik meg a családoknak a tavaly októberi iszapömlés miatt a konyhakertekben, haszonállatban, gépjárművekben, illetve a ruhaneműkben keletkezett kárát. Hozzátette: ezekre az összesítés szerint a támogatási szerződések megkötése után csaknem 200 millió forintot fizetnek ki készpénzben a lakosságnak.

Elmondta, hogy a szociális bizottság heti két alkalommal tartott ülésein hagyja jóvá a kárigényeket, és határozatuk ellen a károsultaknak fellebbezési lehetőséget adnak. Toldi Tamás szólt arról is, hogy 319 devecseri család kérte az ingóságaiban esett vagyoni kárának megtérítését, közülük tizenegy csak gépjárműkárt jelentett be. Hangsúlyozta, hogy a támogatási szerződések megkötése után az önkormányzat minél hamarabb lehívja a kárenyhítés „készpénzes részét” az állami költségvetésből, hogy a katasztrófa károsultjainak kifizethessék az őket megillető összeget.

A rendelet értelmében az összeg az önkormányzat elkülönített számlájára való beérkezése után tíz napon belül fizetnek. Az egyeztetéseket csaknem egy hónapja végző munkacsoport adatai alapján a lakosság összes ingóságában keletkezett kára eléri a 620 millió forintot, ebből 200 milliót térít meg az állam készpénzben.

Megosztották a terheket

A polgármester elmondta, hogy a Magyar Vöröskereszt a háztartási gépeket, a Magyar Bútor és Faipari Szövetség a bútorokat, a segélyszervezeteket tömörítő Civil Humanitárius Koordinációs Központ pedig az egyéb ingóságokat pótolja. Az önkormányzat rendelete szerint a bútorok pótlására családonként maximálisan egymillió forintos vásárlási utalvány adható, ez a határ a belügyminiszter egyedi elbírálása alapján túlléphető.

Hozzátette: a károsodott lakóépületekbe bejelentett személyek ruha- és élelmiszerkárainak megtérítését 200 ezer forintos értékhatárig vállalta az állam, a rendszeres szociális segélyen élők ennél kevesebbet kaphatnak, de minden esetet a szociális bizottság vizsgál.

A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka melletti 10-es iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. A vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A kormány ez év június 30-ig meghosszabbította a Veszprém megyére korábban kihirdetett veszélyhelyzetet, ezt a dátumot adta meg a helyreállítás-újjáépítés határidejének.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.