A gyanú szerint a szegedi magánrendelő orvosa százezer forintért adott ki hamis diagnózisokat, körülbelül negyven embernek. A rokkanttá nyilvánítás Egerben is üzlet volt, itt két orvost tartóztatott le a rendőrség, akik pénzért befolyásolták a leszázalékolási eljárásokat. A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal országos felülvizsgálatot indított, már kétszáz szakvéleményt vizsgálnak.
Átnéztük szúrópróbaszerűen és bizonyos szisztémák alapján a korábban minősített betegeknek a dokumentációját, ahol felmerült a gyanú, hogy a minősítés nem volt szakmailag korrekt, és esetleg egy kicsit túlértékelt volt, ott rendkívüli felülvizsgálatot kezdeményezünk – mondta el Pósfai Gábor, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal főigazgatója. Ennek a lebonyolítása van most folyamatban – tette hozzá.
Az állam is jól járhat
A kormány szerint a korábbi visszaélések miatt legalább százezer embert lehet a munkaerőpiacra visszavezetni. Az országos rehabilitációs hivatal főigazgatója azt mondta: megfelelő rehabilitáció után a többségnek van esélye újra munkába állni. Pósfai szerint nem biztos, hogy százszázalékos munkaerő lesz, aki így visszakerül a piacra, de ez még mindig jobb az államnak, mintha rokkantnyugdíj formájában fizeti ki ezt a pénzt. Ha esetleg egy támogatott foglalkoztatásban tud hatékonyan dolgozni, akkor az adóbevételt termel, tehát az állam is jól jár, és magasabb jövedelemhez juthat – tette hozzá.
2013-ban 117 milliárdot takarítanának meg
A Brüsszelnek elküldött konvergenciaprogram alapján a rokkantnyugdíjazás felülvizsgálata még idén 12 milliárddal segítheti a költségvetést. Jövőre 88, utána pedig 117 milliárd lesz a megtakarítás. A nemzetgazdasági miniszter elsősorban azoknak adna munkát, akiknek 50 és 79 százalék közötti az egészségkárosodása, és még több mint 5 éve van a nyugdíjkorhatárig. – Teljes felülvizsgálatot tűztünk ki célul és azt, hogy 100-150 ezer ember a rokkantnyugdíjasok világából térjen vissza a munka világába akár részmunkaidős, piaci munka vagy közmunka keretében – hangsúlyozta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
A felmérések alapján Magyarországon jelenleg több mint 700 ezer rokkantnyugdíjas van, közülük 350 ezren még nem érték el a nyugdíjkorhatárt. Az új rokkanttá nyilvánítás részletes szabályozását júliusig kell kidolgoznia a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak.
(hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.