Az Egyesült Államok számára ez mindenképpen jelentős stratégiai, egyben lélektani győzelem – mondta az MTI-nek hétfőn a szakértő, rámutatva, hogy az akció azt bizonyítja, az amerikaiak szükség esetén hatékonyan képesek az ellenségeiket fizikailag megsemmisíteni. Az al-Kaida-hálózat első számú vezetőjének megölése a terrorizmus elleni küzdelem fontos eredménye, ugyanis az az üzenete minden terrorista vezérnek: nem lehet biztonságban.
A látványos eredmény ellenére az akció sikerének mértéke ugyanakkor kérdéses, nem egyértelmű ugyanis, hogy az al-Kaida mennyire központosított. A terrorszervezet nevében fellépő személyek nem mindig központi utasításra vagy jóváhagyással cselekedtek, és nem pontosan ismert, hogy Oszama bin Laden mennyire tartotta kézben a szálakat. Kérdéses, hogy a különböző al-Kaida-sejtek Szomáliától kezdve Jemenen át Afganisztánig mennyiben cselekedtek központi parancsra, az amerikaiak ugyanis rendkívül megnehezítették kommunikációjukat.
Érezhető lesz a hiánya, de kérdéses, hogy lesz-e utódja
Megjegyezte, az amerikaiak presztízsét rontotta, hogy az Egyesült Államok egyes számú közellensége, a nemzetközi terrorizmus emblematikus figurája ilyen hosszú ideig el tudta kerülni, hogy elkapják. Magyarics Tamás arra is rámutatott: Oszama bin Laden karizmatikus vezető volt, „hiánya mindenképpen érezhető lesz a nemzetközi terrorizmusban”. Most az a kérdés, hogy helyébe tud-e majd lépni az eddigi második számú vezető, a lényegesen kisebb tekintélyű Ajman az-Zavahri – tette hozzá.
Az MKI igazgatója úgy látja, Oszama bin Laden megölésének igazi jelentőségét azon lehet majd lemérni, hogy a fordulat radikalizálni vagy mérsékelni fogja az arab világ különböző mozgalmait, köztük az egyiptomi Muzulmán Testvériséget. Leszögezte, az lenne az igazi stratégiai eredmény, ha az al-Kaida vezetőjének eltűnése mérséklő hatású lenne. Magyarics Tamás arról is beszélt: nem gondolja, hogy az arab államok „hivatalosan” túl sok könnyet ejtenének Bin Laden halála miatt, ugyanis sok arab vezető ellen is szent háborút hirdetett. Az akció nyilván elsősorban az Egyesült Államok érdeme, de ezt az eredményt az amerikaiak nem egyedül érték el – mondta a szakértő azzal kapcsolatban, hogy washingtoni közlés szerint az Egyesült Államok nem értesítette előre a pakisztáni hatóságokat a kommandós akcióról.
Magyarics Tamás szerint szinte biztos, hogy a pakisztáni kormány és titkosszolgálat együttműködött a küldetés végrehajtásában, kizártnak tartja, hogy egy ilyen mérvű akciót végre lehessen hajtani Pakisztánban a hatóságok tudta nélkül.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.