Cáfolják Szávay István állításait

A nemzetpolitikai államtitkárság és a Bethlen Gábor alapkezelő szerint nem állja meg a helyét a jobbikos Szávay István azon állítása, hogy a Szülőföld Alap megszűnése után, annak jogutódjaként létrejött Bethlen Gábor alap nem indult útjára ugyanazon a napon, és cáfolták azt a kijelentést is, hogy akadozott a Szülőföld Alapból tavaly a már elnyert pályázatok kifizetése.

MNO
2011. 05. 03. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkárság és az alapkezelő az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta, hogy a frissen, április 18-án bejegyzett Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. sajtókampány és rongyrázás helyett azonnal munkához látott és 10 napon belül elkészítette a Határtalanul! tanulmányi kirándulások pályázati kiírásait, amelyekre már az első napon több mint 470 érdeklődő kattintott. Az oktatás-nevelési támogatásokat ezen a héten írják ki, hogy a megszokott módon, az őszi iskolakezdésre a magyar óvodai csoportokba és iskolákba járók hozzájuthassanak a támogatáshoz.

Az államtitkárság tárgyi tévedésnek nevezte, hogy a Szülőföld Alap, mint elkülönített állami pénzalap 2011. január 1-i megszűnését követően a jogutódjaként létrejött Bethlen Gábor Alap nem indult útjára ugyanazon a napon. Az a kijelentés sem állja meg a helyét, hogy a Szülőföld Alapból tavaly már elnyert pályázatok kifizetése akadozott volna. Bátran kijelenthető, hogy a nyertes 1300 pályázatból mindössze 20 olyan maradt, amit még nem fizettek ki, ám ebből 16 szervezetnek azért, mert korábban elnyert forrásból elszámolatlan tartozása van – tudatták. Szávay István téved abban, hogy Erdély vonatkozásában heteket csúszna a oktatási-nevelési támogatás kiírása, ez – a többi régióhoz hasonlóan – még a héten megtörténik – tették hozzá, kiemelve: a nyári és őszi programokra a pályázati kiírások, a MÁÉRT ajánlásainak figyelembe vételével május közepén kerülnek meghirdetésre a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által. „A határon túli magyar szervezeteket biztosíthatjuk arról, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság és a Bethlen Gábor Zrt. mindent megtesz a támogatások gördülékeny folytatása érdekében” – írták.

Felidézték, hogy a Bethlen Gábor Alapról szóló törvényt azért terjesztette be a kormány az Országgyűlés elé, mert nyolc év eltelte után szeretné végre átláthatóan, nemzetstratégiailag megalapozottan és a nemzeti együttműködés rendszerének szellemében kezelni a határon túli magyarság támogatására szánt költségvetési forrásokat. A törvény sürgős tárgyalását indokolta, hogy el akarták érni, hogy a 2011. évi költségvetési törvényben már ne a Szülőföld Alap, hanem az egységes Bethlen Gábor Alap biztosítsa a jogosult intézmények, civil szervezetek és programok finanszírozását – írták. Hozzátették: az Alap kezelésére jogosult Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. megalapítása nem egy-két napos kft. bejegyzési folyamat, hiszen egy olyan 100 százalékban állami tulajdonú, kiemelkedően közhasznú nonprofit társaságról van szó, amelyet a hatályos jogszabályok figyelembe vételével igen körültekintően kellett létrehozni.

A bejegyzési folyamattal párhuzamosan indult el a Szülőföld Alap Iroda – mint központi hivatal – megszüntetési eljárása. Ezt a folyamatot is a hatályos jogszabályok írják elő, amelyet operatívan kezeltek, de a zárómérleget, a költségvetésnek szóló beszámolót, a könyvvizsgálatot, a szervezet előző éveinek működésével összefüggő átvilágítást, valamint a Magyar Államkincstárral való egyeztetést nem lehet „megspórolni”, bárhogy is szeretné a külső szemlélő – mutattak rá.

Felhívták Szávay István képviselő figyelmét arra, hogy a nemzetpolitikáért felelős államtitkárság nem tétlenkedett, hanem a szociálista-liberális kormány nemzetpolitikai semmittevését követően újra összehívta a Magyar Állandó Értekezletet, a Bethlen Gábor Alapról szóló törvény alapján kikérte a MÁÉRT szakbizottságainak véleményét a támogatások jövőbeni prioritásairól, az Országgyűlés számára előkészített a kedvezménytörvény kibővítését az óvodáskorúakra és számos olyan szakmai szervezet újjáélesztéséhez nyújtott támogatást, amelyet az előző kormányzat tetszhalott állapotba hozott.

A Jobbik kedden azt követelte, hogy a határon túli magyarok forrásait a jövőben kezelő Bethlen Gábor alap bejegyzési folyamatának kivizsgálását, és azoknak a felelősöknek a megnevezését, akiknek a hibájából az alapkezelőt csak a megalakításáról rendelkező törvény elfogadása után négy hónappal sikerült bejegyezni. Szávay István, az ellenzéki párt nemzetpolitikai kabinetjének elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, felszólítják a kormányt, hogy tekintse át az elcsatolt területeken élő magyarok számára rendelkezésre álló pályázatokat, és haladéktalanul intézkedjen a már megítélt, de ki nem fizetett összegek folyósításáról. Emellett a legrövidebb időn belül gondoskodjon a már most is elkésett pályázati kiírásokról is – tették hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.