Hiller István, a szociáldemokrata platform vezetője a tanácskozás közben újságíróknak azt mondta: szerinte az MSZP jellegéről, stratégiájáról szóló elvi vitát el kell dönteni, és csak ezután lehet személyi kérdésekkel foglalkozni. Hozzátette: véleménye szerint annak, aki a vitában kisebbségben marad, el kell fogadnia a többségi álláspontot, de kívánatos, hogy továbbra is az MSZP-ben maradjon.
Miközben a fenti kérdésről vita folyt, mind a hét platform vezetői úgy ítélték meg, hogy az MSZP-nek nem vezérre, hanem csapatkapitányra van szüksége, és egyetértettek abban is, hogy a rendszerváltás veszteseihez és nyerteseihez is szólniuk kell – mondta. Hiller kiemelte, hogy a platformkonferencia nem döntéshozó testület, de mivel a résztvevők befolyásos politikusok, az egyeztetésen kialakuló véleményeket a párt választmányának, elnökségének is érdemes figyelembe vennie.
Az általa vezetett Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform álláspontját ismertetve Hiller elmondta: az MSZP 1989-ben demokratikus baloldali áramlatok megegyezésével jött létre, és ma ennek a modellnek a korszerűsítésére van szükség, nem új modellre. Szerinte az a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalícióhoz köthető elképzelés, amely a liberális és konzervatív irányzatokhoz tartozókat is befogadná az MSZP-be, szervezetileg elképzelhetetlen. Ha pedig mégis megvalósulna – folytatta Hiller István – működésképtelen lenne az a párt, amely minden, az orbáni politizálással szemben álló demokratikus áramlatot megpróbál beolvasztani.
Mint mondta, egyébként sem látja azt a konzervatív és liberális tömeget, amely a szocialisták kapuját döngetné; szerinte az MSZP feladata inkább az, hogy meghatározó szereplője legyen egy olyan összefogásnak, ami a következő választáson kihívója lehet az Orbán-kormánynak. Hangsúlyozta azt is: a megbeszélést nem aktuálpolitikai események, politikusi nyilatkozatok miatt, hanem elvi kérdések tisztázása érdekében kezdeményezték. „Semmiféle kizárás, elítélés vagy megbélyegzés nem történt” – mondta.
A tanácskozáson – amelynek tervéről Hiller István februárban beszélt először, és amelyre végül áprilisban tett javaslatot – mind a hét MSZP-platform vezetői megjelentek. (A szociáldemokrata platformot Hiller István, a Baloldali Tömörülést Kiss Péter, a szocialista platformot Baja Ferenc vezeti. A Harmadik Hullám Platform köthető a pártelnök-frakcióvezető Mesterházy Attila nevéhez is; a Kertész Krisztián vezette Észszerűség és Felelősség Platform gazdaságpolitikai kérdésekkel, a Fekete Zoltán elnökletével működő Népi Platform pedig a vidék problémáival foglalkozik.) A legújabb, országos tömörülésként február óta működő Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc ugyanakkor vidéki programja miatt nem vett részt a megbeszélésen, két alelnöke, Molnár Csaba és Vitányi Iván helyettesítette.
Az MSZP alapszabálya szerint a platformok a párt tagjainak politikai nézetközösségen alapuló, az MSZP programjának, irányvonalának bizonyos elemeit érintően önálló, másoktól eltérő véleménnyel rendelkező csoportjai. Egy párttag csak egy platformnak lehet a tagja.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.