Radics József kőműves 1986. június 16-án vesztette életét, amikor egy szovjet tank maga alá temette a gyulafirátóti kocsmánál. Hende Csaba beszédében kiemelte, hogy a halálos áldozattal járó esemény bárhol a világon előforduló szokványos kocsmai történés lehetett volna, ahol a kivonuló hatóság intézkedését követően a bűnöst a „szükséges és arányos mértékben megbüntetik”. „De Radics József története nem egy egyszerű kocsmai történet volt” – fogalmazott a honvédelmi miniszter, mert egy megszálló hadsereg katonái és egy szabadságát elvesztett nép fiai kerültek összetűzésbe egymással. „Jól mutatta a Vörös Hadseregben uralkodó állapotokat az, hogy a település szélén ott lehetett hagyni egy T 52-es harckocsit, és el lehetett menni a kocsmába” – tette hozzá.
Hende Csaba felidézte, hogy a szovjet hatalmi gőgöt és arroganciát jelképezte az is, hogy egy súlyosan alkoholos állapotban lévő szovjet tisztben felmerült: a harckocsit egy kocsmai nézeteltérés eldöntésére lehet használni. A megfélemlítéssel alátámasztott elhallgatás és elhallgattatás, az orosz nyelvű jegyzőkönyvek, a sugallt vallomások és a megalázó kártérítések is bizonyítják a meghódítás tényét – mondta a honvédelmi miniszter.
Hende Csaba hangsúlyozta, hogy a szabadság értékeléséhez emlékeznünk kell a megszálló hatalom „bábállamára”, a Kádár-rendszerre, amely bármikor képes volt átlépni az igazságon, az alapvető emberi értékeken, ha érdekei úgy kívánták. „Az emlékezéssel hitet kell tennünk a jogállam mellett, amely szolgálja és megvédi állampolgárait” – zárta beszédét Hende Csaba, hozzátéve, hogy a jogállamban senkinek nem szolgálhat sem előnyére, sem kárára beosztása, rangja, pozíciója, vagyona, vallása, neme, bőrszíne vagy nemzeti hovatartozása.
Czaun János (Fidesz) Veszprém-Gyulafirátót városrész önkormányzatának vezetője szerint a 25 évvel ezelőtti történet felidézésekor még ma is a hallgatás falába ütközünk. Emlékeztetett rá, hogy a tragédiát követően, napra pontosan öt évvel később, 1991. június 16-án hagyta el az utolsó szovjet katona Magyarország területét. Az emlékhely kialakításával az önkormányzat „egyszer és mindenkorra” lezárja a félelem korát – mondta Czaun János.
A résztvevők az áldozat özvegyével közösen avatták fel a 36 évesen elhunyt Radics József kőműves emlékére állított táblát, amelyen a következő felirat olvasható: „E helyen vesztette életét a szovjet katonai megszállás utolsó magyarországi áldozata, Radics József / Állíttatta Gyulafirátót szabadságszerető népe”. A megemlékezésen diákok Kégl Tamás az Új Horizont című kulturális folyóiratban 2002-ben megjelent Tankkal a kocsmába című történeti visszaemlékezéséből olvastak fel részleteket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.