Ezzel a félperces gyakorlattal csökkenthető az Alzheimer-kór kialakulásának esélye

Az Alzheimer-kór lassan, de visszafordíthatatlanul rombolja le a gondolkodást, a memóriát és az önálló élet képességét. Bár jelenleg nincs gyógymód, az egészséges életmód és a megelőzésre fókuszáló szemlélet jelentősen csökkentheti a kockázatot.

2025. 07. 23. 11:51
Az Alzheimer-kór lassan, de visszafordíthatatlanul rombolja le a gondolkodást Forrás: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alzheimer-kór az egyik legsúlyosabb és leggyakoribb neurodegeneratív betegség, amely világszerte milliókat érint. A kórkép az agy fokozatos leépülését okozza, és végső soron a beteg önellátási képességének teljes elvesztéséhez vezet. Bár gyógyítani jelenleg nem lehet, a korai felismerés, a megfelelő kezelés és az életmódbeli változtatások jelentősen lassíthatják a folyamatot – sőt, egyes esetekben még a kialakulásának esélye is csökkenthető.

Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór az egyik legsúlyosabb neurodegeneratív betegség, de életmódbeli szokások csökkenthetik a kialakulásának esélyét
Fotó:  Shutterstock

Mi is pontosan az Alzheimer-kór?

Az Alzheimer-kór az agy bizonyos területeit érintő, előrehaladó leépülési folyamat, amely elsősorban a gondolkodásban, a memóriában és a viselkedésben jelentkező zavarokkal jár. A betegség az idegsejtek pusztulásával, valamint két kóros fehérje – az amyloid-beta és a tau – felhalmozódásával függ össze. Ezek a fehérjék úgynevezett plakkokat és kötegeket képeznek az agyban, amelyek akadályozzák az idegsejtek közötti kommunikációt, ezáltal zavart okoznak a memóriában, a viselkedésben és a társas kapcsolatok kezelésében is.

A kórt Alois Alzheimer német ideggyógyászról nevezték el, aki 1907-ben elsőként írta le a betegség jellegzetes tüneteit és szövettani elváltozásait.

Az Alzheimer-kór tünetei alattomosan kezdődnek

Az Alzheimer-kór rendszerint alattomosan kezdődik. A leggyakoribb korai tünet a rövid távú memória romlása: a beteg elfelejti a közelmúltban történt eseményeket, beszélgetéseket, nehezére esik nevek és időpontok megjegyzése, illetve csökken az absztrakt gondolkodási képessége is. A folyamat előrehaladtával egyre súlyosabbá válnak a tünetek – végül az önálló életvitel is ellehetetlenül, és a beteg teljesen mások gondozására szorul.

Kit érint, és mennyi ideig tart?

Leggyakrabban a 65 év feletti korosztályt érinti, de a betegség tünetei akár 10 évvel a diagnózis előtt is elkezdődhetnek. A lefolyás hossza egyénenként eltérő, de átlagosan 8–12 évig tart. Bár véglegesen gyógyítani nem lehet, a különböző terápiák és gyógyszerek segítségével a tünetek mérsékelhetők, a betegség előrehaladása lassítható.

Az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata csökkenthető

Bár jelenleg nem áll rendelkezésre olyan kezelés, amely teljes mértékben megelőzné vagy visszafordítaná az Alzheimer-kórt, kutatások szerint az életmód döntő szerepet játszhat a betegség kialakulásában. A megfelelő táplálkozás, a mozgás, a szellemi és társas aktivitás, valamint az anyagcsere-egyensúly fenntartása mind jelentősen csökkenthetik a kockázatot.

Legfontosabb életmódbeli ajánlások:

  • Egészséges étrend: a MIND-diéta kifejezetten az agy egészségét célozza, zöld leveles zöldségek, hal, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és olajos magvak rendszeres fogyasztásával. Kerülendők a vörös húsok, cukros ételek és olajban sült fogások.
  • Rendszeres mozgás: heti legalább 150 perc közepes intenzitású aktivitás, például séta, úszás, biciklizés vagy tánc.
  • A dohányzás elkerülése: a cigarettázás az egyik legerősebb kockázati tényező az Alzheimer-kór esetében is.
  • Egészséges testsúly és vérértékek: az optimális vérnyomás, koleszterinszint és vércukorszint fenntartása segíti az agy megfelelő oxigén- és tápanyagellátását.
  • Szellemi és társas aktivitás: az olvasás, tanulás, rejtvényfejtés, nyelvtanulás, valamint a rendszeres társas kapcsolatok fenntartása serkenti az agyműködést.
  • Stresszkezelés és pihenés: a kiegyensúlyozott napirend, a minőségi alvás és a stressz csökkentése hosszú távon is védelmet jelenthet.
  • Megfelelő folyadékbevitel: napi 2-3 liter víz vagy tea ajánlott, míg a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást érdemes kerülni.

Ezeknek a szokásoknak a hosszú távú, együttes alkalmazása akár 40–60%-kal is mérsékelheti a betegség kialakulásának esélyét.

Az agy karbantartása – napi egy perc is számít

Az agy ugyanúgy edzhető, mint az izmok – rendszeres karbantartása pedig kulcsszerepet játszik a kognitív hanyatlás megelőzésében. Dr. Tóth Alexandra a közösségi oldalán megosztott rövid videóban egy félperces, otthon is könnyedén végezhető gyakorlatot mutat, amely célzottan segíti az agy vérkeringését, aktiválja a két agyféltekét, és hozzájárul a szellemi frissesség fenntartásához. 

Ezt érdemes napi rutinként beépíteni – különösen azoknak, akik szeretnék aktívan tenni a mentális egészségükért. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.