Eldöntötték, hogy a HÉV-ből is metrókocsit csinálnak

A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke szerint egyszerre kell kezelni a HÉV- és a metrókocsik beszerzését, a következő közbeszerzésen pedig gyártási jogot is szerezni kell, mert az a legolcsóbb, ha „itthon tartjuk a gyártást”.

MNO
2011. 06. 20. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dorner Lajos hétfőn a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában azt mondta: a hazai szerelvénygyártás nem lenne újdonság, korábban is készültek az országban vasúti kocsik német és francia licenc alapján. Álláspontja szerint a főváros érdeke, hogy egységes járműparkja legyen, mert annak olcsóbb az üzemeltetése. Utalt arra: a következő 10-15 évben 700 kocsira lesz szükség, ebben nemcsak a jelenleg futó metrók cseréje van benne, hanem a HÉV is, hiszen a Fővárosi Önkormányzat korábban már döntött arról, hogy a HÉV-ekből „metrót csinál”.

A VEKE elnöke kiemelte, hogy a legfiatalabb HÉV-kocsi 28 éves, a legidősebb pedig 46. Felvetette, vajon felvállalná-e bármelyik politikus, hogy a lejárt szavatosságú járművek miatt be kelljen zárni valamelyik vonalat. Dorner Lajos kijelentette: az Alstom-kocsik önmagukban nem oldanak meg semmit, egyszerre kellene kezelni a járműbeszerzést. Hozzátette: a következő közbeszerzéshez licencvásárlást is társítani kellene az egységes járműpark érdekében.

Mint mondta, az már más kérdés, hogy a járműveket ki fogja legyártani, „a lényeg, hogy a gyártási jog meglegyen, mert ez az egyik legjobb finanszírozási forma, nem véletlenül használták sok helyen a világban”. Kitért arra is, hogy az Alstom-kocsikon komoly műszaki változtatásokat kell végrehajtani, ami bizonytalan ideig tart. Megjegyezte, hogy a 2-es és a 4-es vonalra készülő járműpark két külön dolog, a 4-es metró szerelvényeiből még „egy csavar sem készült el”, vagyis „ott áll az Alstom, ahol más”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.