Mesterházy legújabb írásában úgy fogalmaz: „A szociáldemokrata pártok hagyományosan vitázóak és sokszínűek. Mégha olykor túlzásba is visszük a vitákat, akkor is csak ekképp alakulhat ki az a politikai irány, amely alkalmas lesz nemcsak Orbán Viktor leváltására, hanem azt követően az ország sikeres vezetésére is.” Mint írta, itt az idő a valódi egység megteremtésére. „A valódi egység nem azt jelenti, hogy rázárjuk az ajtót a vitatkozókra, hanem azt, hogy a vitatkozók meg tudnak egyezni egy közös álláspontban, amiért aztán küzdeni, tenni is hajlandók. A valódi egység közös célokat is jelent, ily módon ösztönöz és összekovácsol” – tette hozzá.
Mesterházy szerint az MSZP-nek partnerségre is szüksége van. Mint fogalmaz, az MSZP készen áll az önállóság tiszteletben tartásán alapuló együttműködésre minden demokratikus politikai és érdek-képviseleti szervvel. A demokratikus szövetség építéséhez azonban először a belső partnerség feltételét kell teljesíteni – írta. Ha egymással nem értünk szót, hogyan köthetnénk szövetségeket? – tette fel a kérdést az MSZP elnöke. A valódi egység fair vitakultúrát is jelent, valamint azt is, hogy a vitáknak van végpontjuk és végeredményük, amelyet mindenki elfogad – tette hozzá.
„A mi pártunk legyen csak olyan, mint a méhkas, de ne legyen olyan, mint a darázsfészek” – írta Mesterházy. Szerinte olyan helyzetet kell teremteni, amelyben a munkára lehet koncentrálni. „Arra, hogy megmutathassuk az embereknek: van ellenzék, van remény a mostani kiábrándító helyzetben is. Ehhez kell a valódi egység. Mindenki döntse el, hogy ennek része kíván-e lenni. A hezitálás, a taktikázás, az üzengetés ideje lejárt” – írta a pártelnök.
Szanyi–Gyurcsány párharc
Szanyi Tibor téved – állította Gyurcsány szombaton, cáfolva, hogy ő szivárogtatta volna ki az őszödi beszédet. A bukott miniszterelnök szerint „nincs ez rendben, fröccsen a sár, és van, aki tapsikol benne”. Szanyi szombati sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a szocialista frakciót az elmúlt években többen a beszéd kiszivárogtatásával vádolták, és árulónak kiáltották ki, miközben „ennek közelében sincs a valós helyzet”. Az MSZP elnökségi tagja a napokban először a Facebookon fogalmazta meg azt a véleményt, hogy az őszödi beszédet Gyurcsány Ferenc és köre adta át a sajtónak.
Szintén a héten Szanyi a Facebookon úgy fogalmazott, hogy „egy-két hataloméhes barom nyomulása meg se karcolja az egységünket”, és később sem állt le: „A szavazat egy aktus, egy gesztus, egy támogatás. Ez nem ugyanaz azzal, hogy valaki reggeltől estig lóg a neten, és osztja az észt az MSZP-nek. A szocialista képviselőnek Gréczy Zsoltról, a Gyurcsány Ferenchez mindig hű újságíróról is megvolt a nem éppen finom véleménye: „Nem tekintem a dolgaink nyilvános megosztásának, ha például Gréczy Zsolt tereget mindenfélét… Ő például nemhogy nem tagja a pártnak, nemhogy nem fizetett még tagdíjat, de konkrétan megélhetési publicista. Ő és a hasonlók csak a zavart keltik, ezáltal fizetve vagy önkéntesen, de a Fidesz ügynökei.”
Közel a szakadás
Az MSZP kettéválása is szóba került a párt programtanácsának legutóbbi ülésén – erősítette meg Földes György történész az MTI-nek csütörtökön. A Politikatörténeti Intézet főigazgatója, aki résztvevője volt a megbeszélésnek, azt mondta: véleménye szerint ez a jelenleginél tisztább helyzetet eredményezne, a múlt meghosszabbítása és egymás sakkban tartása helyett ugyanis a szocialistáknak a jövővel kellene foglalkozniuk. A programtanács üléséről Gréczy Zsolt, Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnöki főtanácsadója közölt részleteket blogjában meg nem nevezett forrásra hivatkozva. Gréczy úgy tudja, az ülésen azt taglalták, hasznos lenne-e a párt számára, ha a volt kormányfő vezette Demokratikus Koalíció támogatói elhagynák az MSZP-t és új szervezetet hoznának létre.
Óriási Gyurcsány elutasítottsága
A Századvég héten közölt elemzése szerint a választókorúak 55 százaléka semmilyen politikai szerepben nem látná szívesen az aktív nyilvánossághoz nemrég visszatért volt kormányfőt. Gyurcsány aktív politikai szerepvállalása a baloldalt is megosztja. A magukat baloldalinak tekintő választók körülbelül negyede (26 százalék) semmilyen politikai szerepben, újabb negyede maximum parlamenti képviselőként (24 százalék) látná a volt miniszterelnököt. A középen állók, politikai ideológia tekintetében magukat semlegesnek tekintő választók körében mindössze 4 százalék szeretné ismét miniszterelnöki, 6 százalék pedig pártelnöki székben látni Gyurcsány Ferencet.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.