Nem menekülhetnek a bundabotrány gyanúsítottjai + Videók

A nemzetközi bundabotrány legújabb magyar fejezetének mind a hét érintettjét előzetes letartóztatásba helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság.• Újabb futballbotrány: labdarúgókat és játékvezetőket vettek őrizetbe + Videók

MNO
2011. 06. 30. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a hírTV felvételét!
Tekintse meg a hírTV felvételét kommentár nélkül!


A hírTV helyszíni információi szerint csütörtök délben úgy határozott a Pesti Központi Kerületi Bíróság, hogy előzetes letartóztatásba helyezi a nemzetközi bundabotrány hét magyar gyanúsítottját, a három volt, illetve jelenlegi labdarúgót és a négy játékvezetőt. A bíróság indoklása szerint azért kellett elrendelni az előzetest, mert fennáll a szökés, az elrejtőzés vagy az összebeszélés esélye.

A gyanúsítottak közül csak H. Gábor nyilatkozott a sajtónak a bíróság folyosóján, ő azt mondta, nem érzi magát bűnösnek. A gyanúsítottak egyébként fellebbeztek az ügyben.

Félő volt, hogy újra elkövetik

A bíróságon két tanács tárgyalt a kényszerintézkedésekről. Az egyik tanács azt rögzítette, hogy a szökés, elrejtőzés veszélyére és a bizonyítási eljárás megnehezítésének veszélyére tekintettel döntött K. Zoltán, L. Mátyás és H. Gábor gyanúsítottak előzetes letartóztatásáról. Ezen felül K. Zoltán és L. Mátyás vonatkozásában a bűnismétlés veszélye is fennáll. A döntés alapján a gyanúsítottak előzetes letartóztatása az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig, legfeljebb azonban 2011. július 30. napjáig tart. K. Zoltán és L. Mátyás gyanúsítottak esetében a bíróság szerint annak a veszélye is fennáll, hogy szabadlábon hagyásuk esetén szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követnének el. A másik tanács L. Kolos, Cs. János, S. Krisztián és M. Tamás László gyanúsítottak előzetes letartóztatását rendelte el a szökés, elrejtőzés veszélyére és a bizonyítási eljárás megnehezítésének veszélyére tekintettel. A végzések nem jogerősek.

A bírósági végzések szerint figyelemmel a gyanúsításban szereplő bűncselekmények tárgyi súlyára, szervezett jellegére, valamint a gyanúsítottak tisztázatlan egzisztenciális körülményeire, megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak eljárási cselekményeken való jelenléte csak a legszigorúbb kényszerintézkedés elrendelésével biztosítható. A nyomozati iratokból rendelkezésre álló adatokra és a bűncselekmények jellegére figyelemmel az is megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén a még kihallgatandó személyek befolyásolásával meghiúsítanák vagy veszélyeztetnék a bizonyítási eljárást.

Az MLSZ csak később léphet

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) részéről Borbély Zoltán, a jogi- és sajtóiroda vezetője üdvözölte, hogy a bundabotrány magyarországi vonatkozásában hét embert őrizetbe vettek a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) és a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai. „Örülünk a megtisztulási folyamat megkezdésének, amelyhez az MLSZ a maga részéről annyival járult hozzá, hogy 2009-ben többek között a feljelentése nyomán indult a nyomozás” – mondta csütörtökön az MTI-nek Borbély Zoltán. Hozzátette, a nyomozati szakaszban az MLSZ mint sportági szakszövetség nem tudja kommentálni a fejleményeket, illetve nem tehet további lépéseket, de ahogy eddig is, úgy ezután is minden segítséget megad a nyomozó hatóságoknak.

Megjegyezte, a jogerős ítéletek megszületése után kerülhet olyan helyzetbe az MLSZ, hogy például fegyelmi eljárást indítson.

Fazekas Géza, a KNYF szóvivője a keddi akcióról szerdán elmondta: a hét gyanúsított közül hárman jelenlegi vagy volt labdarúgók, míg négyen jelenleg is aktív játékvezetők. A futballisták közül H. Gábor, K. Zoltán – aki a szervezet magyarországi vezetője volt – és L. Mátyás, a játékvezetők esetében L. Kolos, S. Krisztián, Cs. János és M. Tamás került őrizetbe. Őket több mérkőzés befolyásolásával gyanúsítják.

A keddi akcióban különböző valutákban, elsősorban euróban mintegy százmillió forintnak megfelelő értékben készpénzt is lefoglaltak.

A Magyar Hírlap Kenesei Zoltán volt labdarúgóként azonosította az egyik gyanúsítottat, míg február 9-én három magyar bíró, Lengyel Kolos, Selmeczi Krisztián és Csák János engedély nélkül működött közre az észt–bolgár felkészülési mérkőzésen, ügyükben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) indított vizsgálatot. A szintén szóba került, tavaly decemberi Argentína–Bolívia U20-as mérkőzést pedig Lengyel Kolos vezette, két segítője Selmeczi Krisztián és Mocsári Tamás volt.

(hírTV/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.