Szijjártó: Könnyű a partvonalon kívülről bekiabálni

Magyarország megújításának új fázisához érkezünk, amikor is az akcióterveket törvényekkel, tartalommal kell megtölteni – mondta a miniszterelnök keddi értékelőjéhez kapcsolódva Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának nyilatkozva.  A devizahiteleseket segítő csomagot ért nemzeti banki kritika kapcsán azt mondta: az MNB-nek korábban kellett volna erőteljesebben figyelmeztetnie a devizahitelezés veszélyeire.

MNO
2011. 06. 01. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évvel ezelőtt rendkívül rossz állapotban vettük át az ország kormányzását, gyakorlatilag a csőd széléről kellett visszarángatni Magyarországot – így reagált Szijjártó Péter arra a felvetésre, hogy az Orbán-kormánynak gyakran róják fel kritikaként, miszerint csak a Széll Kálmán-terv bevezetésével, idén tavasszal léptek a gazdasági realitások útjára. Illetve kérdés az is, hogy mikor lesz a tervekből tartalommal megtöltött cselekvés. Sikerült az országot visszarángatni, és a korábban az EU leggyengébb láncszemének tartott magyar gazdaságot biztonságba helyezni. Ismét esélyünk van arra, hogy a közép-európai régióban vezető szerepet töltsünk be – tette hozzá a miniszterelnöki szóvivő.

Szijjártó Péter úgy látja: bár nő a hazai foglalkoztatottság, előrelépés történik a beruházások terén, de az ütemmel nem elégedett a kormányzat. „Magyarország megújításának egy új fázisába érkeztünk, amikor is át kell szervezni az országot. Ez alatt akcióterveket értünk, amiket most már törvényekkel, tartalommal kell megtölteni; akár a Széll Kálmán-tervet, akár az otthonmentő akciótervet, valamint a szociális konzultáció eredményeire támaszkodó törvényeket értjük ez alatt” – tette hozzá a szóvivő.

További feladat a januárban hatályba lépő új alaptörvényből fakadó és az ahhoz kapcsolódó sarkalatos törvények megalkotása is. „2012. január elsején hatályba lép az új alaptörvény, vele együtt a sarkalatos törvények, illetve ezekkel együtt a Széll Kálmán-terv és a Széchenyi-terv eredményeként létrejövő új beruházások. Jövő év január elsejétől megint csak egy teljesen új fázisba lépünk” – vázolta a terveket a miniszterelnök szóvivője.

Sokszor konzultálnak az emberekkel

„Szerintem nem volt még olyan kormány az elmúlt húsz évben Magyarországon, amelyik annyit konzultált volna az emberekkel, mint ahogy azt mi tesszük” – mondta el kérdésre válaszolva Szijjártó Péter. Emlékeztetett: a kormányzat összesen negyvenegy ügyben indított konzultációt, például az alaptörvényt illetően mindenkit megkérdeztek; a rezsiköltségek, a nyugdíj és az oktatás ügyében szintén minden tizenhat év feletti polgár véleményét kikérik, és rendszeresen konzultálnak a rendvédelmi szervezetek képviselőivel, éppen csütörtökön érkeznek majd a miniszterelnökhöz – sorolta az eddigi cselekvéseket a szóvivő.

Ennél több konzultációt indítani nem lehet, mert aki ennél többet konzultál, az nem kormányoz – szögezte le Szijjártó Péter. A felvetésre, hogy mégis sokan elégedetlenek az egyeztetésekkel és azok eredményével, a szóvivő úgy reagált: van egy hangos kisebbség, amelynek semmi nem jó, minden esetben elégedetlenséget kiált; ezzel együtt kell élni, demokráciában ez így van.

Figyelmeztetés nélkül

A devizahitelesek megsegítésére született intézkedési csomag egyik fontos pontja, hogy árfolyamgátat vezet be az euró, a svájcifrank- és a japánjen-hitellel rendelkezők számára. Az MNB értékelése szerint az árfolyamgátat kizárólag a szociálisan rászorultaknak kellene felajánlani. Ha ugyanis azok is igénybe vehetik, akik igazán nem szorulnak rá, az így megtakarított összeget felélik, ez pedig három év múlva kamatostól üthet vissza – vetette fel a Közbeszéd.

A Nemzeti Bankot illetően, amikor az elmúlt nyolc évben semmilyen állami szerv nem figyelmeztetett arra, hogy a devizában való eladósodás milyen kockázatokat rejt, jó lett volna, ha az MNB felemelte volna a szavát – reagált a szóvivő, aki szerint ha az MNB figyelmeztetett is, akkor ezt „elég eredménytelenül tették”. Másfelől pedig „könnyű a partvonalon kívülről bekiabálni” – tette hozzá Szijjártó Péter, utalva arra, hogy „hosszú és kitartó” tárgyalások végére értek a Bankszövetséggel. „Nem a nemzeti banknak, hanem a kormánynak, a bankszövetségnek és a családoknak kell megoldani azt a problémát, amely többek között az MNB eredménytelen erőfeszítése miatt történt meg.”

Jobb állapotba kerülni

A bankszövetséggel folytatott nehéz és kemény tárgyalások végén öt pontban sikerült megegyezni, ebből az egyik az árfolyamokra vonatkozó védőgát, amit a családok önként választhatnak – mondta a miniszterelnöki szóvivő. Akik ezt az opciót választják majd, azoknál átlagosan tizenötezer forinttal csökken majd a havi törlesztőrészlet. Szijjártó Péter egyetértett a bankszövetség elnökének álláspontjával, miszerint akkorra, mikorra kifutnak a hitelek törlesztői, és az árfolyamkorláttal megtakarított részt kell majd törleszteni, addigra „mind Magyarország, mind a magyar családok sokkal jobb állapotban lesznek, mint vannak jelenleg; ez a kormányzati cél”.

A nagyjából százezer családnak, amelyek kilencven napon túli tartozásban vannak, két lehetőséget kínál a csomag. Egyfelől igénybe vehetik az otthonteremtési kamattámogatást, és a jelenlegi ingatlanból egy kisebbe költözhetnek; ha ezt hitelből teszik, akkor ehhez az állam öt éven át kamattámogatást biztosít – hangzott az interjúban.

Akik ennél is rosszabb helyzetben vannak és elveszítik az ingatlanjukat, azoknál besegít majd a nemzeti eszközkezelő, melynek felállításáról intézkedni fog a kormány; az eszközkezelő nemzeti lakásvagyont kezel majd. Részint úgy, hogy zöldmezős beruházásban kis családi házakat épít, másrészt pedig megvásárolja a bedőlt hitellel terhelt lakásokat, és azokat bérleményként kiadja.

A kérdésre, hogy az ötpontos intézkedési csomagot mikorra foglalják majd törvénybe, Szijjártó Péter azt mondta: a törvényalkotási munka haladéktalanul megkezdődik, viszont a parlamenti vitát csak a szociális konzultáció eredményeinek ismeretében zárják majd le, a konzultáció összesítése június végére várható. Hozzátette: az árverezési moratórium feloldása is csak részlegesen és szakaszosan történik majd meg, és először csak a nagy értékű és nagy területű ingatlanokat lehet majd elárverezni, ahol azt kell feltételezni, hogy a bennük lakó családoknak van más megoldási lehetőségük is a lakhatásra.

(Duna Televízió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.