Hivatalos adatok szerint már harminc halálos áldozatot követelt a németországi hasmenésjárvány. A Robert Koch országos járványügyi intézet csütörtök délutáni bejelentése szerint az újabb áldozatok között egy húszéves lány is van. A megbetegedettek közül több mint hétszázan vannak életveszélyben. Esetükben már fellépett az úgynevezett hemolitikus urémiás szindróma (HUS), ami súlyos vérszegénységet, valamint veseelégtelenséget jelent. A hatóságok mindennek ellenére azt állítják, hogy a különleges kólibaktérium okozta fertőzés elérte tetőpontját, az elmúlt 24 órában ugyanis kevesebb új megbetegedés történt. Ugyanakkor továbbra is maximális elővigyázatosságra intettek, hangsúlyozva, hogy továbbra sem ajánlatos a járvány terjedéséért gyanúsnak tartott észak-németországi uborka, paradicsom és saláta, valamint a növényi csíra fogyasztása.
Az illetékesek tovább folytatják a kutatást annak felderítésére, hogy miként terjed a különleges mutációjú és rendkívül agresszívnak tartott bélbaktérium. Az eddigi erőfeszítések – a konkrét bizonyítékokat hiányoló feltevések ellenére – mostanáig semmi eredménnyel nem jártak. Az előző nap egy magdeburgi szeméttárolóban felfedezetett, EHEC-baktériummal fertőzött uborkamaradék a jelek szerint nem vitte előre a nyomozást. Mindenesetre a hatóságok csütörtökön egy újabb „szálba” kapaszkodtak. Ezúttal azt derítették ki, hogy egy göttingeni családi ünnepség mintegy 70 résztvevője közül legkevesebb öten betegedtek meg a fertőzésben. Az ünnepi menüt Kasselből rendelték, úgyhogy az illetékesek most Kasselben kutatnak. Mindennek nyomán tovább erősödtek azok a nézetek, amelyek szerint a hatóságok hiába nyomoznak. Ez egyébként nem először fordulna elő, a korábbi, de kevésbé súlyos németországi EHEC-járványok többségének a forrását sem sikerült felderíteni. Ennek oka többek között az volt, hogy a gyanúsnak tartott élelmiszert a megbetegedések, valamint a vizsgálatok idejére már maradéktalanul elfogyasztották.
A Berlinben tartózkodó spanyol Európa-ügyi miniszter csütörtökön sajtóértekezleten jelentette be, hogy a kialakult viszály ellenére Spanyolország lemond a Németországgal szembeni kártérítési eljárás kezdeményezéséről. Madrid a közelmúltban élesen tiltakozott amiatt, hogy a német hatóságok minden alap nélkül gyanúsították meg lehetséges fertőzésforrásként az importált spanyol uborkát. A miniszter ugyanakkor közölte: az esetleges magánpanaszokra a kormánynak nincs befolyása.
Magyarországon nincs ok az aggodalomra
Bár a legfrissebb híradások már szlovákiai esetről is beszámolnak, továbbra sincs ok aggodalomra, mivel a hasmenéses járvány nem földrajzi közelséggel terjed – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtökön az MTI-vel. Mint írták, már a járvány bejelentése óta fennáll a lehetőség, hogy a betegséget Magyarországra is behurcolják. Ezért megerősített járványügyi és laboratóriumi felügyelet biztosítja az ilyen esetek korai felderítését.
A járvány továbbra sem terjed az ország felé abban az értelemben, hogy „Magyarországhoz egyre közelítene a fertőző forrás vagy a terjesztő élelmiszer” – írta az ÁNTSZ. A közlemény szerint a betegek mindannyian Németország északi tartományaiban fertőződtek meg, és ez igaz az újonnan felderített betegek túlnyomó többségének esetében is. Eddig csak a lengyelországi két esetről van olyan információjuk, hogy az egyik beteg Németországban fertőződött meg, a másik pedig közvetlen érintkezés, a nem megfelelő higiénés szabályok betartásának elmulasztása miatt tőle kapta el a fertőzést – tették hozzá.
Magyarországon továbbra sem jelentettek a Németországban zajló hasmenéses járvánnyal összefüggésbe hozható megbetegedést. Az Országos Epidemiológiai Központban a betegséget okozó speciális, kólibaktérium-gyanús mintákon végzett vizsgálatok mind negatívak lettek. Továbbra is hangsúlyozták: a hasmenéses megbetegedések kórházi kezelése elsősorban a folyadékpótláson alapul, hasfogó vagy antibiotikum szedése nem ajánlott. A fertőzés szövődményeként kialakuló veseelégtelenség és vérszegénység tüneti kezelést igényel.
A kelet-szlovákiai Kassán szerda este mutatták ki egy 25 éves férfi vérében a kólibaktériumot, őt hemolitikus urémiás szindrómával (HUS) Eperjesről szállították a kassai Louis Pasteur-kórházba. Ivan Schréter, a fertőzéses megbetegedéseket kezelő kassai klinika főorvosa szerint a pontosabb diagnózishoz újabb vizsgálatokra van szükség. „Egyelőre nem tudjuk, melyik baktériumtörzsről van szó. Újabb vér- és székletmintákat vettünk, s a biológiai anyagot most laboratóriumban elemzik, hogy megállapíthassuk, melyik törzsről van szó” – mondta a főorvos.
(MTI)