A március 25-én indult büntetőper tárgyalássorozatában azért maradt el az elmúlt két hétre tervezett négy tárgyalási nap, mert Kiss István másodrendű vádlott kérésére új védőügyvédet rendelt ki a tanácsvezető bíró. A vádlott – aki korábban testvérével, az elsőrendű vádlott Kiss Árpáddal több elfogultsági indítványt is beterjesztett a bíró ellen, amelyeket a Pest Megyei Bíróság elutasított – kérését azzal indokolta: nem volt megelégedve ügyvédje munkájával. Kálmán Kinga védőügyvédnek, akit június 3-án jelölt ki az ötfős bírói tanács vezetője, az ügyirat terjedelme és bonyolultsága miatt – a törvényi rendelkezés alapján – felkészülési időt biztosított Miszori László bíró, ezért a bíróság nem tudta az eredeti terveknek megfelelően folytatni a tárgyalást.
Mivel a tárgyalás négy napon elmaradt, a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság bizonyítási eljárását – amelyet június 21-ére, 22-ére és 29-ére terveztek – csak a nyári ítélkezési szünet után tartják. A 2009. április 22-i tiszalöki és a 2009. augusztus 3-i kislétai gyilkosság bizonyítási eljárása szintén csak az ősszel lesz, a napokat a bíróság még nem jelölte ki. Kálmán Kinga, Kiss István másodrendű vádlott védője az MTI-nek azt mondta, a több mint 33 ezer oldalnyi nyomozati iratot, valamint az elmúlt 21 tárgyalási nap jegyzőkönyveit július 13. után – a nyári ítélkezési szünetben – tudja tanulmányozni, a felkészülési időszakban az aktuális vádpontokkal összefüggő iratokat, a mintegy 90 oldalas vádiratot és az eddigi tárgyalások jegyzőkönyveit olvassa át.
A lelakott házsor miatt ment el a felderítésre
A kedden folytatódó büntetőperben Miszori László tájékoztatása szerint az eredeti forgatókönyvhöz igazodva a 2008. szeptember 29-i tarnabodi fegyveres és Molotov-koktélos támadással kapcsolatban hallgat meg tanúkat a bizonyítási eljárás keretében. Az elsőrendű vádlott és testvére már a nyomozati szakban elismerte és a Pest Megyei Bíróságon zajló büntetőperben is fenntartotta azon vallomását, hogy a terhükre rótt kilenc bűncselekmény közül ők követték el a 2008. július 21-i galgagyörki és az augusztus 8-i piricsei, valamint a tarnabodi támadást, és társukként nevezték meg volt munkatársukat, az eddig mindent tagadó harmadrendű vádlottat, Pető Zsoltot. Viszont tagadták a részvételüket a súlyos sérülésekkel vagy halállal végződött támadásokban.
Kiss Árpád azt vallotta: a Fejér megyei Tarnabod településre a hírTV Célpont című műsorának riportjában figyeltek fel, az arról szólt, hogy a romák „lelaktak” egy uniós támogatásból épül házsort. Ezért ment el a településre, „felderítette”, miként lehetne megtámadni a kiszemelt utcát. A támadást végül nem a korábban kiszemelt, romák által lakott házak ellen követték el, hanem idős, nem roma emberek otthonaira lőttek rá és dobtak gyújtópalackokat. Az elsőrendű vádlott vallomásában a cselekményt céltalan, értelmetlen lövöldözésnek nevezte, azt hangsúlyozva, hogy „szerencsére nem sérült meg senki”. Állítása szerint legalább negyven lövést adtak le a házakra, és testvérével, illetve Pető Zsolttal több Molotov-koktélt is elhajítottak.
A Pest Megyei Bíróság tanácsvezető bírája a monstre perben 165 tanú, 30 szakértő meghallgatását tervezi. Eddig harminc tanút hallgattak meg a 21 tárgyalási napon. A romák elleni támadások miatt Kiss Árpádot, Kiss Istvánt és Pető Zsoltot, valamint a tiszalöki és a kislétai támadásban bűnsegédként részt vevő negyedrendű vádlottat, Csontos Istvánt aljas indokból, előre kitervelten, több emberen, részben 14 éven aluli sérelmére, részben sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberöléssel vádolják.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.