A Fidesz frakcióvezetőjének tájékoztatása szerint kezdeményezik azt is, hogy – a jelenleg tervezett normatív lista helyett – ne zárják le az egyházak listáját, és a jövőben bármely szervezet kérhesse egyházzá nyilvánítását a parlamenttől.
Lázár János azt is mondta, hogy a történelmi egyházak és azok, amelyek „az elmúlt húsz évben nagyon komoly társadalmi támogatottságot tudtak szerezni”, a baptisták és a Hit Gyülekezete, meg fogják kapni az egyházi státuszt. A többi vallási közösség a parlamenthez fordulhat a státusz megszerzéséért, és a Ház kétharmaddal dönt e kérelmekről. A határozat ellen más szervnél történő fellebbezésnek várhatóan nem lesz helye.
Annak a több mint 350, egyházi tevékenységet folytató és állami feladatot is ellátó közösségnek a sorsáról szólva közölte: ha a magyar állam képviseletében a kormány szükségesnek tartja, akkor ezekkel megállapodást köt december 31-ig.
Mindez nem érinti a szabad vallásgyakorlás lehetőségét, hiszen vallási felekezetek, vallási közösségek működésére lesz lehetőség – tette hozzá Lázár János. A frakcióvezető azt mondta, a Fidesz képviselőcsoportja a hétfői ülésén nem támogatta, hogy az egyházakkal kapcsolatos, a KDNP beterjesztette szabályozási javaslatot eredeti formájában fogadja el a Ház, hanem az említett módosításokat indítványozták.
A frakcióülésen született döntésben jórészt egységes volt a frakció, négy nem és tíz tartózkodó szavazat volt, és a KDNP is részt vett a szavazáson – tájékoztatott.
„A hamburgeresek szoktak örülni, hogy megúszták”
A politikus a gyorséttermeket érintő indítványával kapcsolatban úgy fogalmazott, „a hamburgeresek szoktak örülni, hogy megúszták”, azonban – mint folytatta – kedden találkozik a képviselőikkel, és még a héten benyújtja a javaslatát, amelyről korábban egyebek mellett azt mondta, hogy a gyorséttermek gyermekeknek szóló kínálata reklámozásában „különös figyelmet kellene fordítani” például a kalóriamennyiségre, a cukorszintre, a zsírösszetételre. Bizonyos kedvezmények pedig csak akkor lehetnének elérhetők, csak akkor járhatna valamilyen ajándék, játék a gyermek számára, ha a menü megfelel az egészséges táplálkozás kritériumainak.
A már a Ház előtt fekvő, az úgynevezett chipsadóról szóló javaslattal összefüggésben közölte, támogatják Ágh Péter (Fidesz) azon zárószavazás előtti módosító javaslatát, amely az ételízesítőre kivetendő adó mértékét 500 forintról 200-ra csökkentené.
December 15-ig döntene a Ház
A sajtótájékoztatón téma volt a választójogi reform is – amellyel kapcsolatban a Fidesz-elnökség javaslatait szombaton ismertette Áder János európai parlamenti képviselő –, és Lázár János kifejtette: elképzelései szerint december 15-ig döntene a Ház a kérdésben. Hozzátette, szeretné, ha a témával foglalkozó parlamenti albizottság megtárgyalná a pártok javaslatát, és azok alapján javaslatot tenne az Országgyűlés számára.
Mint fogalmazott, semmi nincs kőbe vésve, a javasolt egyfordulós szisztémáról is azt mondta, még azt sem tekintené lezárt dossziénak. Azzal összefüggésben, hogy fideszes politikusok már tavaly a parlament elé terjesztettek egy javaslatot a választási törvényről, közölte, az sincs zárójelbe téve. Kérdésre kijelentette: nincs ellentét az ügyben a kormány és a frakció között.
„Legalább annyi adót kell fizetniük”
A tervezett igazságügyi átalakításokat a kormánypárti képviselőcsoport szerinte már a szeptember 7-én kezdődő kihelyezett ülésén meg tudja majd tárgyalni. A tájékoztatón szóba került a dohánytermékek adószabályozása is, amelyről Lázár János azt mondta: a Fidesz azt javasolta, a cigaretta adóját is emeljék meg, ám a nemzetgazdasági tárca azt mondta, hogy „inkább egyeztessünk”, és ősszel tekintsék át a szabályozást. Kijelentette, a magyarországi multinacionális dohánygyártóknak legalább annyi adót kell fizetniük, mint a magyar gyártóknak, „ha van még ilyen egyáltalán”.
Bár a nemzetgazdasági tárca javasolta, mégsem emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, miután az Országgyűlés múlt hétfőn az alkotmányügyi bizottság zárószavazás előtti indítványának elfogadásával törölte az erre vonatkozó passzusokat a gazdasági tárgyú törvények módosítását célzó kormányzati előterjesztésből.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.