„A kilátások nem derűsek” + Képek + Videó

Ha a kormány tartani szeretné az idei évre vállalt 2,94 százalékos GDP-arányos hiánycélt, akkor vagy bevételnövelő, vagy kiadáscsökkentő intézkedéseket kell hoznia, mivel a külső feltételek negatív irányba változtak – mondta el az MNO-nak Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Időközben a világ tőzsdéi továbbra is jelentős mínuszban vannak, de az Európai Bizottság szóvivője szerint Olaszország és Spanyolország nem szorul pénzügyi segítségre. A The Times úgy látja, a fő gondot az euróövezet válsága okozza.• Jelentős mínuszok Nyugat-Európában • Olyan negatív spirál indulhat, mint 2008-ban? • Nagyot esett a pesti börze • 256 forint a svájci frank • Rompuy üdvözölte az együttműködést • Ennél nagyobb növekedés már nem is lesz? • Nincs sok puskapora a Magyar Nemzeti Banknak + Videó

MNO
2011. 08. 08. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas bizonytalanság uralkodik a tőzsdéken, New York is meredek gyengüléssel indult. Egyes elemzők szerint a svájci frank árfolyama elérheti a 280 forintos szintet. Úgy látják, a helyzet „közel van” ahhoz, hogy indokolt legyen a monetáris tanács rendkívüli ülésének összehívása, valamint az ország költségvetésére sincsenek jó hatással a világpiaci folyamatok. A BUX 2009 végén volt ilyen alacsony, illetve 2008-ban, a válság kitörésekor. Sok minden függ a magyar idő szerint délután négy órakor nyitó amerikai tőzsde reakcióitól.



Az Európai Központi Bank legújabb intézkedései és a gazdaságilag legfejlettebb országok fórumainak (G7, G20) ígéretei meg fogják nyugtatni a befektetőket – mondta Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője egy hétfői sajtótájékoztatón Brüsszelben. Bailly elmondta, hogy a lépések egy irányba mutatnak, és bizalmat sugároznak a piac, illetve a gazdasági kulcsszereplők felé. A szóvivő megismételte azt a véleményt, amely szerint az EU harmadik és negyedik legnagyobb gazdaságának számító Olaszország és Spanyolország nem szorul pénzügyi támogatásra.



Csak a kényszerítés segíthet

Egy-két napon belül semmiképpen sem várható, hogy jelentősen gyengüljön a svájci frank és a következő hetekben sem lehet jelentősebb trendforduló – mondta el az MNO érdeklődésére Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője. A szakértő rámutatott arra, hogy abban az esetben képzelhető el az alpesi deviza gyengülése, ha az adósságválság által sújtott országok komoly hiány- és adósságcsökkentő lépéseket jelentenének be, de ennek sincsen nagy esélye, csak akkor, ha végül belekényszerülnének ebbe.



Török szerint a magyar gazdaság jövőbeli kilátásai nagyban függenek a devizaárfolyamoktól, és hogy az exportpiacaink hogyan teljesítenek. Jelenleg optimistának tűnik az idei évre várt háromszázalékos bővülés, amit jól bizonyít, hogy a múlt héten közölt ipari termelési adatok éves szinten már visszaesést mutattak – tette hozzá. A növekedés és az adósság nagy mértékben összefügg, és a bővülés lassulásával a hiány is nagyobb lehet, ami természetesen az adósság növekedésével jár együtt – mutatott rá Török.



A szakértő szerint a külső környezet gyors változása nem rajtunk múlott, de ha a kormány tartani szeretné a hiánycélt, akkor vagy bevételnövelő, vagy pedig kiadáscsökkentő lépéseket kell tennie az év hátralévő részében. „Még változhat a helyzet, de a kilátások nem derűsek.” Török elmondta, hogy a fogyasztás további visszaesését hozhatja az erős svájcifrankárfolyam, és az esetlegesen bedőlő hitelek sem erősíthetik a növekedést.

Rendkívüli kormányülés Svájcban

Az alpesi deviza erősödése miatt rendkívüli kormányülést hívtak össze Svájcban. Egy, a helyi rádiónak nyilatkozó politikus szerint az exportra támaszkodó ország gazdasága és turisztikai szektora is érzi már az erős svájci frank hatását. Az AFP hírügynökség úgy tudja, hogy a kabinet a frankerősödés hatásait az orosz és a kínai piacok fejlődésének megsegítésével tompítaná. A kormány tervei között szerepel az is, hogy szigorítja a helyi versenyszabályozást.

A svájci kormányülés kapcsán Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője azt mondta, nem sok lehetőség kínálkozik és bizonytalanok a kilátások: egyik opció lehet a negatív jegybanki kamat, vagy a frankárfolyam euróhoz kötése, emellett az adminisztratív kereskedelmi szabályok megváltoztatása, melyek a belföldi árak csökkentését célozhatják.



Újabb államok gazdasága omolhat össze

Nem annyira az Egyesült Államok adósosztályzatának lerontása, hanem az euróövezet problémái adhatnak okot az aggodalomra – írja a The Times című brit lap. Az újság hétfői számában Bill Emmott azt írja: Amerikában viszonylag „biztonságos” a helyzet, az euróövezetben azonban sokkal nagyobb a kockázat, újabb államok gazdasága omolhat össze. A helyzet itt is jobb, mint amilyennek tűnik, mert van kész megoldás, csak az a kérdés, hogy ez politikailag mennyire elfogadható, különösen ami Németországot illeti – fogalmaz.



Az euróövezet tagjainak egy „egyszerű, de fájdalmas” döntést kell meghozniuk – emeli ki Bill Emmott, kifejtve: vagy úgy határoznak, hogy az egységes pénzt használó országok kollektív felelősséget vállalnak az euróban felhalmozott államadósságokért, vagy úgy döntenek, hogy az államadósság továbbra is nemzeti hatáskörbe tartozik, és akik fizetésképtelenné válnak, azoknak el kell hagyniuk az övezetet.



Minél előbb dönteni kell

„Nincs középút” – jelenti ki az elemző írásában. Mint vélekedik, a legjobb megoldás a kollektív felelősség vállalása lenne, mert akkor megmaradhat az euró. A döntést minél előbb meg kell hozni – figyelmeztet, hozzátéve: egy újabb pénzügyi válság nem elkerülhetetlen, de bekövetkezhet, ha az euróövezet hamarosan nem határozza el magát.



A The Economist magazin korábbi szerkesztője úgy véli, az, hogy Silvio Berlusconi olasz kormányfő nemrégiben reformokat jelentett be, azt mutatja, az euró annyiban mindenképpen előnyös, hogy arra kényszeríti az országot, liberalizálja a gazdaságát, amit egyébként már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie.





(Fotók: Reuters)

(MTI, MNO, hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.