A politikus a sajtótájékoztatón felidézte: a génmódosított vetőmag miatt csak Szabolcsban több száz hektár kukoricát kell a földekbe tárcsázni, a megsemmisítésről szóló határozatokat már megkapták az érintett gazdálkodók. Simon Miklós értesülései szerint az érintett területet körülvevő, 400 méteres védősávok kijelölését jelenleg is végzik a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal munkatársai. A kormány múlt heti döntésének értelmében négymilliárd forint összegű keret áll rendelkezésre a szennyezett vetőmagok miatt károsult gazdák kártalanítására, ez hektáronként 360 ezer forintos juttatást jelent.
A kárigényt szeptember 30-ig kell leadniuk azoknak a gazdálkodóknak, akik megkapták a megsemmisítésről szóló értesítést, a megítélt összeget december 31-ig fizetik ki – ismertette a tájékoztatón a képviselő. Hozzátette: ez a lehetőség az állammal engedményezési szerződést kötött gazdálkodók esetében érvényes. A kár okozóját – a forgalmazót vagy a vetőmagtermesztőt – kártérítésre fogják kötelezni. Amennyiben ennek nem tesz eleget, bírósági útra terelik az ügyet – közölte a fideszes politikus.
Simon Miklós az MTI kérdésére elmondta: a megyében eddig tizenegy gazdálkodó érintett konkrétan a GMO-ügyben, de számuk növekedhet, mivel a szennyezett terület mellett valószínűleg a védősávon belüli növénytáblákat is meg kell majd semmisíteni. A kormány egyelőre nem döntött arról, hogy mi lesz a védőtávolságon belüli, de nem fertőzött vetőmagot elvető gazdálkodók területeivel. Amennyiben erről pozitív döntés születik, akkor Szabolcsban akár további több száz hektárnyi kukoricát tárcsázhatnak be a földekbe – közölte a képviselő.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.