Képesek lesznek megvédeni magukat a bűnözőktől + Videó

Rendőrök tréningezik az idős emberekkel foglalkozó szociális gondozókat Győr-Moson-Sopron megyében. Azt mutatják be nekik, milyen típusú támadások áldozatai lehetnek a többnyire egyedül élő, kiszolgáltatott öregek. Az oktatás célja, hogy a szociális munkások és beteglátogatók felkészíthessék az időseket arra, hogyan tudják megvédeni magukat a vagyonukra vagy akár életükre törő bűnözőktől. Egy nyugdíjasra Győrben rontott rá egy baltás támadó, aki az éjszaka közepén pénzért és élelmiszerért tört be az idős férfi házába. A 76 éves bácsi csak a lélekjelenlétének köszönhette az életét.

MNO
2011. 08. 14. 14:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A győri rendőrök idősvédelmi programja arra irányul, hogy ellássa tanácsokkal a sokszor gyanútlan és jóhiszemű embereket. Mivel a potenciális áldozatokhoz az őket naponta látogató szociális gondozók állnak legközelebb, első körben 15 beteglátogató felkészítése történt meg szituációs tréningek keretében. „Egy egészséges bizalmatlanságot próbáljunk bennük ébreszteni, és hogyha ezt sikerül bevetni az idegenek irányába, akkor próbálkozhatnak a bűnözők a legújabb trükkökkel, nem fognak sikert elérni” – mondta Szabó Csaba, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság főhadnagya.

Gyakran hamis igazolványok felmutatásával jutnak be az idősek otthonaiba a trükkös tolvajok. Sokszor pedig telefonon csalnak ki pénzt az öregektől például az unokájukra vagy más családtagjukra hivatkozva. „Figyelmüket elterelve beszélgetnek velük, egy későbbi időpontban visszatérnek, majd elviszik az otthon talált értékeiket. Vagy kifigyelik őket, a szokásaikat, aztán amikor nem tartózkodnak otthon, akkor a rejtett értékeiket megpróbálják magukévá tenni” – fogalmazta meg Kovács Sándor alezredes.

A szociális munkások, vagy ahogy a rendőrök hívják őket, a kapcsolattartók, a megszerzett ismereteket továbbadják az időseknek. Ezek közül alapvető jó tanács, hogy ne nyissanak idegeneknek ajtót, és bárkit ne engedjenek be az otthonukba. „A gondozónők sok esetben tényleg csak a józan paraszti eszükre tudnak támaszkodni, és adják a tanácsokat. Egy ilyen szakszerű segítséggel még több helyzetet ismernek meg, és szituációs gyakorlatokon keresztül elsajátítják, ahogy reagálni kell egy ilyen helyzetre, mit szabad, és mit nem szabad mondani. Ezekkel a technikákkal, tanácsokkal tudnak segíteni az időseknek” – nyilatkozta Ráczné Németh Teodóra, a győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény igazgatóhelyettese.

A győri rendőrök kezdeményezéséből rövidesen akkreditált képzés indulhat, és a sokrétű ismeretanyagot országosan is oktatni fogják.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.