Mérséklődött a bírósági ügyteher

A nemperes eljárások jelentős csökkenése miatt számottevően mérséklődött a bírósági ügyteher – derül ki az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) parlamenthez a napokban benyújtott 2010. évi beszámolójából, amely az Országgyűlés honlapján olvasható.

MNO
2011. 08. 07. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemperes ügyek mintegy harmadával történő csökkenése annak tudható be, hogy azok egyik jelentős csoportját, a fizetési meghagyásokat egy jogszabályváltozás folytán jobbára már a közjegyzők intézik, akik egy elektronikus nyilvántartás segítségével dolgozzák fel ezen ügyeket. Így a statisztikákban jelentősen csökkent az összes bírósági ügyek száma, annak ellenére, hogy az általában nehezebb megítélésű, több munkát igénylő peres eljárásoknál tavaly is néhány százalékos növekedés volt megfigyelhető.

Tavaly a bíróságokra összesen 1 389 278 ügy érkezett, ami az előző évinek a 86,7 százaléka, a tavaly befejezett ügyek száma 1 456 172, ami 89,9 százaléka az előző évinek. Ez a kedvező változás a fizetési meghagyások közjegyzőkhöz kerülésének köszönhető. Ugyanakkor a peres ügyérkezés mind a négy bírósági szinten, a helyi, a megyei, a táblabíróságokon és a Legfelsőbb Bíróságon is 3–13 százalékkal növekedett. Az év végén folyamatban maradt nemperes ügyek egyes bírósági szinteken az egy-két évvel ezelőttinek a töredékére estek vissza 2010-ben, így például a helyi bíróságokon a 2009. évinek a 15,3, a 2008. évinek 12,4 százalékára. A helyi bíróságokon az érkező nemperes ügyek aránya a 2009. évi 66 százalékról 55 százalékra esett vissza, ennek köszönhetően ötödével csökkent a 2005 óta emelkedő munkateher.

A fővárosban 29 százalékkal kevesebb ügy fejeződött be tavaly a megelőző évhez képest, ezt a tendenciát a 10 százalékkal több peres befejezés sem tudta ellensúlyozni, hiszen a nemperes befejezések aránya 40 százalékkal csökkent. A fővárosban a befejezett ügyek száma így is meghaladta az érkezésekét, emiatt 2010 végén az összes ügy száma a harmadával csökkent, ezen belül a peres ügyeké 2,8 százalékkal. Az egy éven túl húzódó, összesen mintegy 31 ezer ügyből a fővárosban csaknem 13 ezer, Pest megyében mintegy 5500 van folyamatban, az egy éven túli összes ügyhátralékból a fővárosban van 41 százalék, Pest megyében pedig 18 százalék.

Az elsőfokú eljárások átlagos időtartama a helyi bíróságokon a polgári ügyszakban tavaly 183 nap volt, gazdasági ügyszakban 231, a büntetőpereknél pedig 281. A megyei bíróságok a másodfokú, fellebbezett ügyekben átlagosan fél éven belül határoznak. A megyei bíróságokon induló elsőfokú ügyek háromnegyede cégügy. Az ítélőtáblák ügyérkezése 2010-ben tíz százalékkal emelkedett az előző évihez képest. A táblán befejeződő eljárások teljes, átlagos pertartama az ügy elsőfokú bíróságra érkezésétől számítva, ügyszaktól függően 406 és 727 nap között változik, előbbi a közigazgatási, utóbbi a polgári perek hosszának átlaga.

A főváros és Pest megye évek óta kimagaslóan nagy ügyhátralékkal rendelkezik az első- és másodfokú eljárásokat, a polgári és büntető ügyszakot tekintve egyaránt. Tavaly a fővárosban mérséklődött az első- és másodfokú ügyhátralék is, Pest megyében azonban némileg nőtt. Az összes engedélyezett bírói létszám 2009-ben és 2010-ben is valamivel kevesebb, mint 3000 volt. A bírósági titkárok engedélyezett létszáma tavaly 34 fővel emelkedett, eközben a bírósági fogalmazóké ugyanennyivel csökkent.

A helyi bíróságokon a tíz év alatti gyakorlattal rendelkező bírák aránya 53 százalékról 47 százalékra csökkent 2009 és 2010 között, ugyanakkor a helyi és megyei bíróságokon a 11–20 év közötti gyakorlattal rendelkezőké 37 százalékról 40-re emelkedett, a 30 év feletti gyakorlattal rendelkező helyi és megyei bírósági bírák aránya viszont 9 százalékról 8 százalékra romlott. A táblákon ugyanakkor 30 százaléknál magasabb a 11–20 éves gyakorlattal rendelkező bírák aránya, és a 45 százalékot is meghaladja a 21–30 éves gyakorlattal rendelkezőké.

A helyi és megyei bíróságokon a bírák mintegy hetven százaléka nő, az ítélőtáblákon ez az arány 57 százalék. Tavaly két bíró esetében javasolták a fegyelmi eljárás során jogerős fegyelmi büntetésként a bírói tisztségükből való felmentést, összesen 14 fegyelmi eljárás indítását javasolták a megyei bíróságok elnökei 13 bíró ellen, 4 esetben a bírói hivatás tekintélyét sértő magatartás, tíz esetben pedig a hivatali kötelezettség vétkes megszegése miatt. Ez utóbbi elsősorban a késedelmes, nem az eljárási szabályoknak megfelelő ügyintézést jelenti.

Tavaly egy tábla-, két megyei és egy helyi bíró ellen indult a közlekedési szabályok megsértése miatt szabálysértési eljárás, egy bíró ellen pedig közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt indult büntetőeljárás. A legalacsonyabb bírói alapilletmény tavaly a 2008., illetve 2009. évivel megegyezően bruttó 356 ezer forint volt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.