Új diplomáciai kapcsolatokat létesít hazánk

Jelentősen elősegítheti Magyarország nemzetközi törekvéseinek támogatottságát különböző nemzetközi szervezetekben, például az ENSZ-ben, ha diplomáciai kapcsolatokat létesít a dél-csendes-óceáni szigetvilág államaival – tájékoztatta a Külügyminisztérium az MTI-t hétfőn, szűk két hónappal azelőtt, hogy az ENSZ közgyűlésében a világszervezet tagállamai szavaznak a Biztonsági Tanács nem állandó tagsági helyeiről, amelyek egyikét Magyarország is megpályázta.

MNO
2011. 08. 22. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schmitt Pál köztársasági elnök – a Magyar Közlöny legfrissebb száma szerint – nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolatok létesítéséről döntött a külügyminiszter előterjesztésére a dél-csendes-óceáni térség több államával: Szamoával, Kiribatival, Palauval, Nauruval, Vanuatuval, továbbá Tuvaluval, Tongával, a Marshall-szigetekkel, a Salamon-szigetekkel, Mikronéziával és Pápua Új-Guineával.

A Külügyminisztérium az MTI megkeresésére közölte: a dél-csendes-óceáni államokkal történő diplomáciai kapcsolatfelvétel nem jelenti rezidens nagykövet akkreditálását ezekbe az államokba, így ez az inkább gesztusértékű lépés nem terheli a magyar költségvetést. A tervek szerint a canberrai nagykövetet – aki Ausztrálián kívül Új-Zélandon is képviseli Magyarországot – például Pápua Új-Guinea, Tonga és Szamoa államokba is akkreditálni fogják.

Azzal kapcsolatban, hogy mi indokolja a nagyköveti szintű diplomáciai kapcsolatfelvételt ezen országokkal, a tárca jelezte: a magyar külpolitikai törekvések szempontjából jelképértékű, hogy Magyarország legalább diplomáciai kapcsolatban álljon valamennyi ENSZ-tagállammal. „Ez különösen azon régiókban jelent komoly, külpolitikai érdekeink érvényesítése szempontjából sem közömbös gesztust, amely régiók távol Európától kevés kapcsolódási lehetőséggel bírnak térségünkhöz és az Európai Unióhoz” – írta a minisztérium. A tárca hozzátette: a nem hagyományos globális biztonsági kihívásokkal – köztük a klímaváltozással, természeti katasztrófákkal, vízbiztonsággal és -gazdálkodással, valamint élelmiszer-biztonsággal – szembesülve az együttműködés sikere ma már kevésbé a földrajzi távolságtól, sokkal inkább a közös akarattól függ. A diplomáciai kapcsolatfelvétel ezt a közös akaratot is tükrözi.

Magyarország a 2012/13-as időszakra pályázta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a kelet-európai régió helyét; a 15 tagú BT 10 nem állandó tagsági helyét regionális alapon osztják ki. A közgyűlésben – ahol október 13-án tartanak szavazást öt nem állandó taghely kiosztásáról – mind a 193 ENSZ-tagállam szavazata azonos súlyú, a nem állandó BT-tagság esetében az első körben való megválasztáshoz a jelen lévő és szavazó tagállamok szavazatainak minimum kétharmadára, vagyis az összes ENSZ-állam jelenléte esetén legalább 129 szavazatra van szükség.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.