Uniós pénzből fejlesztik a koraszülött-ellátást

Uniós támogatással korszerűen felszerelt, harmincágyas koraszülött intenzívosztályt alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) gyermekgyógyászati klinikáján; a 382 milliós beruházás 10 százalékos önrészét a város önkormányzata állja – jelentette be Botka László (MSZP) polgármester és Szabó Gábor rektor kedden, a csongrádi megyeszékhelyen.

MNO
2011. 08. 16. 14:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szegeden 2005 óta az SZTE működteti a gyermekgyógyászati ellátást, majd 2007-ben a fekvő- és járóbeteg-ellátás is az egyetemhez került – mondta Botka László a támogatási szerződés aláírása előtt, hozzátéve: ekkor az önkormányzat vállalta, hogy évente 100 millió forinttal támogatja az egyetem egészségügyi fejlesztéseit, s a nagyobb egyedi beruházásokhoz is hozzájárul.

A város 38 millióval támogatja koraszülött intenzívosztály korszerűsítését, s 770 millió forintból kialakította az új klinikai tömb építéséhez szükséges alapinfrastruktúrát – tudatta a polgármester. Túri Sándor professzor, a klinika igazgatója elmondta, a 2012 októberéig megvalósuló beruházás az elmúlt negyven év legnagyobb fejlesztése lesz a szegedi koraszülött-ellátásban. Jelenleg van olyan inkubátor az osztályon, amelyet 25 éve gyártottak.

A Magyarországon világra jövő gyermekek 10-15 százaléka koraszülött, s akadnak köztük 500 grammos testtömegű csöppségek is. A koraszülöttek túlélési aránya nemzetközi összehasonlításban is jónak mondható, nem mindegy azonban, milyen minőségű életet élhetnek később – fogalmazott az egyetemi tanár.

A legnagyobb veszélyt a koraszülöttek fejletlen tüdeje miatt kialakuló oxigénhiányos állapot jelenti, amely következtében maradandó károsodások is jelentkezhetnek. A koraszülöttek – gyakran három hónaposra is nyúló – kórházi ellátásához megfelelő lélegeztető gépre van szükség és olyan eszközökre, amelyekkel folyamatosan nyomon követhető légzésük, pulzusuk, vérnyomásuk, s vérük oxigén- és szén-dioxid-tartalma. Egy-egy koraszülött ellátásához szükséges eszközpark ára 17-18 millió forintba kerülhet – közölte a szakember.

A projekt során a korábbi tizenhét ágyas – évente 750 pácienst ellátó – koraszülött intenzívosztályt harmincágyasra bővítik, lélegeztető gépeket, inkubátorokat, betegőrző monitorokat, programozható infúziós pumpákat vásárolnak – mondta Túri Sándor.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.