Az időről időre fel-fellángoló szocialista belharc közvetlen előzménye ezúttal két lapértesülés volt. A Magyar Nemzet arról írt, hogy laza baloldali pártszövetségben gondolkodik az MSZP-s vezérkar, amelyben a Demokratikus Koalíció Platform (DKP) külön állna. A Népszabadság pedig arról cikkezett, Gyurcsányék azt javasolták, minden listás mandátumot szerző MSZP-s adja vissza a mandátumát, hogy új arcok ülhessenek be a parlamenti képviselőcsoportba. Ezt követően rendkívüli frakcióülést tartottak Mesterházyék, amely után az elnök leszögezte: „nem kötelező a szocialista párt tagjának lennie azoknak, akiknek ez folyamatos vívódást, vállalhatatlan kompromisszumot jelent”.
Garzon, ott a szomszédban
Ha van egy család tíz taggal, és egy tag meg reggeltől estig mindig mást akar, mint amit a család többi része, akkor előbb-utóbb azért azt mondják, hogy „oké, rendben van, ott a szomszédban egy kis garzon, menjél oda”. Hát ilyen egyszerű a világ – ezek már Szanyi Tibor keddi szavai, aki így kommentálta az MSZP-n belüli helyzetet az ATV kedd reggeli műsorában. Facebook-oldalán az újlipótvárosi honatya korábban viszont a szocialista választmány döntése nyomán úgy írt: az MSZP egy és oszthatatlan.
Szanyi ezzel feltehetően arra a választmányi döntésre utalt, amely a hétvégén kimondta: az MSZP vagyona és infrastruktúrája „egy és oszthatatlan”. Ilyen, vagy ehhez hasonló súlyú kijelentéseket még akkor sem eresztettek el a vitázó felek, amikor Gyurcsány Ferenc például zöldmezős politikai beruházásról beszélt, és Barack Obamáéhoz hasonló kampányköltséggyűjtő akciót hirdetett. A választmány első embere ezt a Klubrádióban úgy magyarázta, hogy erre azért volt szükség, mert egy kormányváltáskor ez lehet az a politikai erő, amelyre támaszkodva leváltható a jelenlegi kabinet. „Nincs szükségünk az MSZP vagyonára. Arra van a legkevésbé szükségünk” – ez volt Gyurcsány Ferenc válasza az MSZP szombati választmányi ülésén elfogadott állásfoglalás egyik pontjára.
A másik pont amúgy az volt, hogy „a választmány eljárhat az MSZP alapszabályával és etikai normáival ellentétesen cselekvő platformokkal és tagozatokkal szemben”, lehetővé téve így a platformok megszüntetését is. Ezt a megállapodást minden, MSZP-n belüli tömörülés aláírta, kivéve a Demokratikus Koalíciót.
Elegáns távozás
Simon egyébként úgy látja, hogy a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalíció a novemberi kongresszus környékén mehet át a szomszéd garzonba, azaz válik ki az MSZP-ből, ám erről megoszlanak a vélemények. A Népszava ugyanis egy névtelenséget kérő baloldali vezetőre hivatkozva már néhány héten belül meghozandó döntésről ír. A lap szerint ebben benne lenne a bukott kormányfő is, aki nem zárja ki a további együttműködést, ezért elegánsan szeretne távozni. Az előzmények és a tavaszi imázskongresszuson történtek ismeretében ez nem lesz egyszerű, hiszen itt Gyurcsány Ferenc a kiszivárgott hírek szerint szokásos szenvedélyével azt hánytorgatta fel például Lamperth Mónikának, hogy sírt a vállán, hogy miniszter maradhasson.
Apropó Lamperth. A somogyi MSZP-n belüli párharc is azt vetíti előre, hogy nem lesz csendes az elválás. A Gyurcsány emberének számító Kolber István ugyan reméli, hogy nem kerül majd sor a szakításra, de leszögezte, hogy ha az MSZP megújulása attól függ, visszaadná-e a mandátumát, akkor megtenné ezt. „Hogy a párt sikeres legyen, változtatni kell a gondolkodásmódján, s nagyon kemény változtatásokra lenne szükség” – mondta a Sonline.hu-nak. Lamperth viszont mindezt marketingfogásnak tartja, szerinte ez az „akciózás árt az MSZP-nek”. Úgy látja, hogy Gyurcsányék platformja túl messzire ment, ám szerinte megmenthető az MSZP: „nem lesz szakítás, sem kizárás, egyszerűen akinek rossz véleménye van a pártról, s el akarja hagyni, menjen. A labda a DKP térfelén pattog.”
Mindeközben – Gréczy Zsolt Gyurcsány-közeli blogger olvasatában legalábbis – Botka László is bejelentkezett az MSZP elnöki címére. Szeged polgármestere a Vasárnapi Híreknek adott interjút, amelyben többek között arról beszél, hogy nagyon motiválja, hogy részt vegyen a szocialista párt magára találásában. Botka pedig odamond mindkét oldalnak. Felteszi a kérdést a radikális változásokat sürgetőknek, miszerint valaki még tényleg azt gondolja, hogy a kongresszusi határozatok alapvetően változtatják majd meg a rólunk kialakult képet. Mesterházy Attiláról pedig úgy beszél, hogy jövő nyáron tudja majd megmondani, hogy alkalmasnak tartja-e arra, hogy a 2014-es választásokig elvigye a pártot.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.