Balsai-jelentés: október 23. a legdurvább jogsértések szimbóluma

Szükségszerűnek tartja Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök politikai és jogi felelősségének vizsgálatát a 2006-os őszi erőszakos rendőri fellépést vizsgáló miniszterelnöki megbízott; Balsai István a parlamenti honlapon hétfőn közzétett jelentésében úgy ítéli meg, az események kapcsán felvetődik a terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is.• Orbán továbbította a rendőrterrorról szóló jelentést a Háznak• „Vélhetően politikai utasításra” támadtak békés polgárokra• 2006-os rendőrterror: Gyurcsány Ferenc mint felbujtó?

MNO
2011. 09. 26. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Vizsgálódásom során arra a következtetésre jutottam, hogy noha október 23-a a legdurvább jogsértések szimbóluma, mégis inkább egyik elemének vagy akár csúcspontjának tekinthető annak a folyamatnak, ami a Gyurcsány-kormány erőszakos és paranoid hatalomakarását jellemezte” – olvasható a 2011. március 15-i keltezésű dokumentum összegzésében.

Az azóta alkotmánybíróvá választott Balsai István – akit Orbán Viktor miniszterelnök 2010. június 11-én nevezett ki miniszterelnöki megbízottá – a 2006. őszi eseményekről azt írta: álláspontja szerint a rendőri vezetők csak legfelsőbb politikai utasítás és jóváhagyás alapján adhattak parancsot, illetve tűrhettek el „a magukat és a testületet ilyen példátlan módon kompromittáló cselekményeket”. „Ez szükségszerűvé és elkerülhetetlenné teszi a magyar alkotmány szerint felelős miniszterelnök politikai és jogi felelősségének a vizsgálatát” – rögzíti.

Balsai István megjegyezi: a rendelkezésére álló információk szerint a budapesti rendőrfőkapitány az események során rendszeres telefonos kapcsolatban állt a volt miniszterelnökkel, „erre figyelemmel felmerül a lehetősége annak, hogy a tömegoszlatással kapcsolatos eseményeket a főkapitány megvitatta, egyeztette a miniszterelnökkel”.

Büntetőjogilag kell felelniük a bűnösöknek

Balog Zoltán bízik benne, hogy az ügyészség úgy vizsgálja ki a 2006-os ügyeket, hogy a valódi felelősök büntetőjogilag is feleljenek az öt évvel ezelőtt történtekért. A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfőn újságírók előtt azt mondta, bízik benne, hogy ezt a történetet nem zárták le azzal, hogy az áldozatokat kárpótolták. Felidézte, ellenzékben küzdöttek azért, hogy számonkérés és vizsgálat legyen. Úgy gondolom, ma még nemcsak azoknak az igazságérzete nincs kielégítve, akik személyesen elszenvedték az akkor történteket, hanem senkié, aki azokat felháborítónak tartotta akkor és tartja most is – mondta a politikus.

Tovább kell mennie a felelősségre vonásnak – szögezte le Balog Zoltán, aki az előző kormányzati ciklusban az emberi jogi bizottság elnöke volt. Mint mondta, bízik benne, hogy az ügyészség ezeket az ügyeket úgy vizsgálja ki, hogy a valódi felelősök büntetőjogilag is feleljenek azért a gyalázatért, ami öt évvel ezelőtt történt. A döntés az igazságügyi szervek kezében van – tette hozzá.

Balog Zoltán kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: kevésnek érzi, hogy Gergényi Péteren és két másik rendőrön kívül nincs más gyanúsítottja az ügysorozatnak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.