A megye ezer évvel ezelőtti írásos említésének évfordulóján a múlt évben avatott – szintén Makovecz Imre által megálmodott – Milleniumi Emlékmű belsejében most felállított kompozíció avatásán Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszélt.
A zalavári emlékpark közepén olyan fa áll, amelynek „saját ideje és saját helye van” – mondta. A titok a leveleiben van, ezek éppen annyit számlálnak, ahány település található Zalában. A legvarázslatosabb titka a gyökere, amiről tudjuk, hogy létezik, de mégsem láthatjuk, de ami a föld legmélyére, a történelmi múltba kapaszkodik.
A parlament elnöke hangsúlyozta: az ember anyagi természetű és lelki, kulturális örökséget kap és ad tovább a következő nemzedéknek. „A legfontosabb az eleinktől kapott lelki kincs, a nemzeti kultúra és annak gazdagítása.” A kérdés, hogy miként tudjuk megőrizve meghaladni az elődeinktől megörökölt értékeket, mindazt, ami gondozásra és áthagyományozásra érdemes, de ezzel együtt „lemetszeni a vadhajtásokat, hogy különb emberek legyünk, és különb embereket faragjunk a gyermekeinkből”.
Az országok városok, megyék, falvak „erejét, hangulatát, történelmi súlyát és jelenét az emberi szellem alkotásaiban, a műemlékek, templomok, szobrok körül, a kiállító- és koncerttermekben találjuk” – fejtette ki Kövér László a Szent István, Bulcsú vezér és Kolon ispán domborműve által körülölelt életfa avatásán.
Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke elmondta: első alkalommal tartják a millenniumi emlékműben a díjátadót, de bővíteni kívánják a körülötte elterülő emlékparkot. A környéket kirándulóhelyként és egyben zarándokhelyként is szeretnék fejleszteni, a folyamatos régészeti feltárás is mindig újabb titkokat hoz a felszínre.
Szólt arról is, hogy a megye változások előtt áll. „A kormány a megyék szerepének megerősítése mellett döntött, ez akkor is így van, hogyha a munkamegosztás módosult, és a megyei önkormányzat hivatalának feladata nagymértékben változik.” A kormányhivatal megyei szinten történt létrehozása nagy lépés volt előre, nemcsak az ügyek kerültek közelebb az emberekhez, hanem a megyei közigazgatás is erősödött ezáltal. „A megye fejlesztése, jövőjének meghatározása viszont sorsunkat döntően alakító feladat” – jelentette ki.
A Zalavár Várszigeten, a történelmi emlékparkban tartott ünnepség és az estig tartó családi nap keretében adták át Zala megye kitüntető címeit. A megye díszpolgári címét Németh János keramikusművész kapta a megyegyűlés elnökétől. Számos más díj mellett az idén is átadták a Családdal Zaláért kitüntetést, amelyet ezúttal Szelestei Tamás orvos, főorvos vehetett át, aki öt gyermekével és húsz unokájával „példamutató, keresztény nemzeti szellemben” végzi munkáját.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.