Ide vezethet az LMP és az MSZP javaslata

Szlovénia példája világosan mutatja, hogy mennyire veszélyes lehet az ország stabilitására nézve a teljesen arányos választási rendszer.

Kovács András
2012. 01. 14. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ismert Zoran Jankovic kijelölt szlovén miniszterelnök kudarcot vallott a ljubljanai parlamentben: a szerdai, személyéről szóló szavazáson elvetették, hogy ő legyen az ország kormányfője. A ljubljanai polgármester csak 42 szavazatot kapott a 90 tagú nemzetgyűlésben, holott minimum 46 voksra lett volna szüksége.

A nemrég alapított Pozitív Szlovénia 28 mandátumot szerzett a decemberi választáson. Jankovic koalíciós együttműködésre kérte fel a Szociáldemokrata Pártot (10 mandátum), a Gregor Virant vezette Polgári Listát (8) és a Szlovén Nyugdíjasok Demokrata Pártját (6). Jankovic a szavazást megelőzően azt mondta, hogy a képviselőknek tiszteletben kell tartaniuk a választói akaratot, azaz neki joga van ahhoz, hogy kormányfő legyen.

A győztes nem tud kormányt alakítani

A szlovén példa mindenképpen jól mutatja, hogy a teljesen arányos választási rendszer kiélezett helyzetben milyen mértékben képes megbénítani a kormányalakítást. A december 4-i választáson hét párt, valamint a magyar és az olasz kisebbség egy-egy képviselője szerzett mandátumot. Mivel a győztes Pozitív Szlovénia 28,51, míg a második Szlovén Demokrata Párt 26,19 százalékot ért el, így az arányos rendszer miatt az első helyen végzett alakulat csak két mandátummal szerzett többet.

Az tény, hogy ebben a rendszerben a választói akarat teljes mértékben leképeződik, arról nem is beszélve, hogy délkeleti szomszédunkban négyszázalékos a bejutási küszöb, ami még kiegyensúlyozottabbá teszi a szisztémát. Most azonban, bár a rendszer a közel teljes arányosságot nyújtja, de a győztes képtelen a kormányalakításra, annak ellenére, hogy a választók őt hatalmazták föl az ország vezetésére.

Nálunk erős maradhat a kormány

A magyar választási rendszer átalakítása során az LMP az arányosság mellett tört lándzsát, és a szocialisták számára is szimpatikus lett volna a változások ilyen iránya. A korábbi magyar választási szisztéma egyik nagy előnyének tartották, hogy a győztes párt mindig képes volt annyi mandátumot szerezni, amellyel stabil többséget tudott teremteni a házon belül. Így elkerülhetőek voltak a mostani Szlovéniában látható helyzetek, és gyakori kormányválságok sem voltak jellemzőek.

Az újonnan elfogadott magyar szabályozás szerencsére továbbra is megőrzi a korábbi rendszer előnyét, miszerint a győztes párt szavazatarányához képest lényegesen több mandátumot szerez, amit csak erősít az egyfordulós lebonyolítás. A győztes helyzetét javíthatja, hogy az egyéni körzetekben, a mandátum megszerezéséhez nem szükséges szavazatokat is beszámítják majd a listás helyek kiosztásakor.

A hazai jogalkotók világosan látták, hogy az arányosság mellett a kormányozhatóság is érvényesítendő szempont a választások során, de természetesen a kisebb pártok sem szorulnak ki az Országgyűlésből. Ha Szlovéniában jobban törekednének a többségi szisztémára, akkor azzal nem sérülne a kisebb pártok bejutása, azonban a győztes erő lehetőséget kapna arra, hogy jóval simább módon foglalhassa el a kormányzati státuszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.