Így alakul át a felsőoktatás

A korábban tervezett 12 helyett 13 felsőoktatási pólust alakítanának ki, és összesen nyolc egyetem kaphatna kiemelt vagy kutató minősítést.

WA
2012. 04. 24. 2:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi mutatók alapján nyolc felsőoktatási intézmény tehet szert minősítésre: kiemelt egyetemi státusba kerülhet az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, kutató egyetemi fokozatot pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem kaphat.

A kormány által még nem tárgyalt dokumentumban szerepel, hogy az egyetemeket és főiskolákat földrajzi elhelyezkedésük, illetve képzési profiljuk szerint együttműködési csoportokba, úgynevezett pólusokba sorolják, ám a korábban kiszivárgott hírekkel ellentétben nem 12, hanem 13 pólus kialakítását tervezik, és némileg átalakult az intézmények elosztása is.

A középtávú tervekből kiderül az is, hogy 2013-tól egyetlen államilag támogatott férőhely sem lesz az alap-, illetve osztatlan jogászképzésben. A felsőoktatási intézményeknek már szétküldött tervezetből kiderül, a jogi mellett a műszaki képzésre is fokozatosan kevesebb pénz jut: míg az idén ősszel 8160 elsőévest vehetnek fel államilag támogatott képzésre, 2015-ben már csak 7500-at. Csökken az informatikai képzések ösztöndíjas létszáma is: három év alatt több mint tíz százalékkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.