– Közel három hónapja találkozhattunk itt legutóbb, akkor még a társadalmi vita elindításáról adhattunk hírt önöknek – tekintett vissza az időben az államtitkár. Répássy Róbert elmondta, egy igen széles körű szakmai és civil egyeztetés végére ért a tárca. Többek között olyan jogvédő szervezetekkel, társadalmi érdekeket védő szervezetekkel folytattak párbeszédet, mint a NANE, az Amnesty International és a TASZ. „A kormány szerdán elfogadta az új Btk. tervezetét, pénteken pedig benyújtja azt az Országgyűlésnek. A parlament várhatóan májusban elkezdheti a vitát, a nyári szünetig a tervek szerint el is fogadhatják a végleges változatot.”
A Közigazgatási és Igazságügy Minisztérium (KIM) február 8-án kezdeményezett társadalmi egyeztetést a készülő büntető törvénykönyvről. A törvénnyel kapcsolatos észrevételeket a tárca március 9-ig várta honlapjára. A szakmai szervezetekkel – Kúria, Országos Bírói Hivatal, Legfőbb Ügyészség, Magyar Ügyvédi Kamara – ugyanebben a hónapban folytatott egyeztetést a KIM. Az új Btk. vitáját májusban kezdi meg az Országgyűlés. Az 520 paragrafusból álló tervezet végleges változata jövő év július elsejétől léphet életbe. Az új büntetőkódex az 1978-as törvényt váltja majd fel.
A politikus szerint a módosításoknak köszönhetően tettarányos és következetes Btk. születhet. Az új szabályozás célja a hatékony, egyszerű és szigorú szabályozás, mely képes lehet választ adni az átalakult bűnözési formákra. – A 70-es években átlagosan évi 120 ezer bűncselekményt követtek el hazánkban, ma ez a szám 400 ezerre tehető. Emellett az erőszakos és a bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények száma is emelkedett – magyarázta a módosítások okát Répássy Róbert.
Marad a három csapás
Az új Btk. kérdése már a korábbi kormányok alatt is felmerült. Abban tehát teljes volt a szakmai egyetértés, hogy szükség van az új kódexre. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az elmúlt másfél évben tett kezdeményezéseket – uzsorások büntetési tételének szigorítása, hajléktalanok védelme, a nemzetiszocialista és kommunista bűnök tagadásának tilalma, a három csapás törvénybe foglalása – megtartották és beépítették az új tervezetbe. Utóbbival kapcsolatban a következő változtatást eszközölték: a bűntett csak akkor valósulhat meg, ha különböző időpontokban elkövetett, befejezett bűncselekményről van szó. Hála ennek, tetteikkel arányos válaszra számíthatnak a bűnelkövetők. Az államtitkár hozzátette: új tényállása lesz a vesztegetésnek, a strómanok által vezetett cégek megakadályozására újfajta szankciókat alkalmaznak, és a pedagógusok, mentősök, tanárok elleni erőszakra is új szabályozás lesz érvényes. Kitért rá, hogy korszerű válaszokat kell találni a számítógépes bűncselekmények és a modern kori rabszolgaság intézményének megbüntetésére is. Hangsúlyosabbá válnak majd a környezetet védő jogszabályok is.
Új elem: szexuális erőszak