Navracsics: A világgazdaság más területei felé is nyitni kell

Navracsics Tibor szerint egyre intenzívebbé válik a magyar–kínai kapcsolatrendszer.

WL
2012. 04. 30. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető hétfőn nyilatkozott magyar újságíróknak abból az alkalomból, hogy tárgyalt Li Ko-csianggal (Li Keqiang), a kínai miniszterelnök első helyettesével, aki jövő tavasszal várhatóan az ázsiai ország kormányfője lesz.

Navracsics Tibor kiemelte „a kínai felső vezetés fokozottan érdeklődik Magyarország iránt”. Ezt mutatja az is, hogy Budapest – Brüsszel és Moszkva mellett – azon három főváros egyike, amelyeket Li Ko-csiang április 26. és május 4. közötti európai körútján felkeres – mutatott rá. Hozzátette: a kínai miniszterelnök-helyettes budapesti látogatása több területen hozhat konkrét előrelépést a magyar–kínai kapcsolatokban.

Mint fogalmazott, hétfői tárgyalásaikon fontos téma lesz a következő két évben Pekingben megnyitandó magyar és a Budapestre tervezett kínai kulturális központ. Ennek előkészítésében Kína előrébb tart, mint Magyarország, amely gazdasági lehetőségei függvényében igyekszik mielőbb megnyitni a központot – fejtette ki.

A tárcavezető hangsúlyozta: ez a téma azért is lényeges, mert „a kultúra a legfontosabb kommunikációs csatorna két ország között”, és segíti a kapcsolatépítést más területeken is. A kínai kultúra iránt nagy az érdeklődés Magyarországon, és a kínaiak is nyitottak a magyarok felé – vélekedett.

Navracsics Tibor közölte: további fontos kérdés a magyar és kínai önkormányzatok részvételével megrendezendő konferencia, a tapasztalatcsere és együttműködés a technológiák és a tudomány területén, továbbá a korrupció elleni küzdelem a közigazgatásban. Úgy vélte, a tanácskozás fő célja „a kommunikáció megteremtése a két rendszer között”, hiszen eltérő az országok kultúrája az intézményépítésben és -működtetésben.

A miniszterelnök-helyettes arról is beszélt, hogy Lengyelországgal összevetve „az ország méretéhez viszonyítva élénkebbek”, aktívabbak Magyarország kapcsolatai Kínával, a távol-keleti országba irányuló magyar export aránya jobb a lengyelnél. Magyarország gazdasága elsősorban az EU felé nyitott, de „a hosszú távú gazdaságpolitikai célok elérése érdekében” a világgazdaság más területei felé is nyitni kell – hangoztatta.

Li Ko-csiang később az államfői jogokat jelenleg gyakorló Kövér László házelnökkel tanácskozik, majd kedden találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel, és jelenlétükben több megállapodást is aláírnak a két ország képviselői.

Li Ko-csiang a jelenlegi kínai politikai csúcsvezetés hetedik embere, és várhatóan a következő év tavaszától ő lesz az ázsiai ország miniszterelnöke.

Szilárd alapokon bővülhetnek tovább a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok, amelyekre adottak a lehetőségek – erről Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügyekért felelős államtitkára, valamint Csung San (Zhong Shan), a Kínai Népköztársaság kereskedelmi minisztériumának (MOFCOM) miniszterhelyettese beszélt hétfőn a magyar fővárosban. A Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnök-helyettes kétnapos budapesti látogatásához kapcsolódóan megrendezett magyar–kínai üzleti fórumon több mint 300 magyar és kínai üzletember vett részt. A kínai üzletemberek – mintegy kétszázan, akik mintegy 300 kínai céget képviseltek – a kínai miniszterelnök-helyettessel együtt érkeztek Budapestre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.