Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium ágazati politikáért felelős helyettes államtitkára úgy látja, az Európai Unió esetében érdemes felhívni arra a figyelmet, hogy a mezőgazdasági politika (KAP) használja fel a legtöbb közös forrást. „Abszolút kulcsszereplő az EU az egész agrár-világgazdaságban.” Az élelmiszerárak esetében 2008-tól folyamatosan emelkedő tendencia érvényesül, így mostanra a 2000-es évek közepe óta 200 százalékos növekedés figyelhető meg – tette hozzá.
Baranyai rámutatott arra, hogy a KAP révén túltermelés keletkezett, amely felesleget az unió nyomott áron „dobott a világpiacra”. Az államtitkár ismertetése szerint a közös agrárpolitika a 80-as évek óta folyamatos reformállapotában van, így a 2014-től kezdődő költségvetési időszakban is át kell szabni azt. A cél, hogy csökkentsék a túltermelést, így jóval nagyobb hangsúlyt kap a tájfenntartás, valamint a népesség vidéken tartása – mondta a minisztérium munkatársa.
Ki fog éleződni a termőföld körüli vita
„A reform központi eleme, hogy csökken a közös agrárpolitikára szánt pénz, ami azt jelenti, hogy a következő időszakban 371 milliárd euró jut erre a területre, ebből 90 milliárd jut vidékfejlesztésre.” Baranyai szerint a lisszaboni szerződés hatályba lépése óta a direkt módon zajló háttéregyeztetések kikerültek a nyilvánosság elé, így az új KAP-reform átláthatóbb lett. Látszik, hogy ideológiailag rendkívül terhelt terület, mivel egyes országok a szabadpiac hívei, míg mások hagyományos agrárországok – ismertette a szakértő.
Csaknem 70 százalékkal kellene megemelni a jelenlegi mezőgazdasági termelést 2050-re, ha megfelelően élelmezni kívánjuk az emberiséget, amelynek népessége 9 milliárd főre fog nőni – hangsúlyozta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárpolitikáért felelős helyettes államtitkára. Kiemelte, hogy a keresletnövekedés Európán kívül fog megvalósulni, így számolni kell a magas élelmiszerárakkal a következő évtizedekben. Globálisan a termőföld kérdése ki fog éleződni, ami hazánk esetében többek között a zsebszerződések esetében is látszik – tette hozzá.
Nagy siker
Feldman szerint nem egy sikertörténet a hazai élelmiszer-feldolgozás története, amit csak tetéz az egész szektor kétarcúsága, ami nehezíti a nemzetközi versenyben való érvényesülést. Tavaly az ágazat bebizonyította, hogy képes komoly gazdasági teljesítményt letenni az asztalra – tette hozzá. A VM munkatársa nagy sikernek nevezte a hazai agrárdiplomácia GMO-ügyben elért eredményét, és további célként határozta meg az unión kívüli akadályok lebontását.
Vajda László, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője szerint komoly károkkal járna a KAP leépítése. Magyarország egy erős közös agrárpolitikában, így a források csökkentésében sem érdekelt – tette hozzá. A tagállamok döntő többsége elfogadja a jelenlegi kétpilléres rendszer (közvetlen támogatások és vidékfejlesztés) fenntartását, míg egyesek csak az aktív farmereket támogatnák – ismertette Vajda.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.