A hazájukért dolgozó magyarok számára nemkívánatos személyeknek nevezte korábban a KDNP frakciószóvivője a szocialisták három európai parlamenti képviselőjét. Pálffy István szerint a magyarokat folyamatosan feljelentő és lejáratószocialisták megérdemlik a jelképes kiközösítést. A politikus a Hír TV Versus című műsorában indokolta meg szavait. Az MSZP-s politikusok az egyházügyi törvény miatt nyomták fel hazánkat.
A pártelnök-frakcióvezető arról beszélt: az ET főtitkára felkérheti a Velencei Bizottságot, hogy értékelje a kormány válaszait. Szavai szerint a magyar kabinet azt kommunikálja, hogy a vitás kérdések 90 százalékát teljesítették, és csak tíz százalékban vannak úgymond technikai problémák, miközben a civil szervezetek ezt pontosan fordítva látják. Éppen ezért fontosnak tartanák, ha a Velencei Bizottság is nyilvánosságra hozná, hogy hogyan értékeli a kormány tevékenységét – mondta a politikus. Mint ismert eddig egy „homályos státusú” dokumentumot kapott a kormány a bizottság titkárától az igazságszolgáltatási reformmal kapcsolatban.
Magyarország megértette, hogy milyen fontos összhangban lenni az Emberi jogok európai egyezményében foglaltakkal az igazságszolgáltatás, a sajtó- és a vallásszabadság kérdésében – mondta el korábban az Európa Tanács (ET) főtitkára.
Botka kiáll a bojkott mellett
A választmány egyhangúlag támogatja a frakció álláspontját, hogy a képviselők ne vegyenek részt Áder János megválasztásában – jelentette be Botka László. Az MSZP meggyőződése, hogy Orbán Viktor és a Fidesz óriási hibát követ el, amikor nem arra használja a helyzetet, hogy az ország érdekében megszilárdítsa a közbizalmat, a demokratikus intézményeket és a Köztársasági Elnöki Hivatal „lerombolt tekintélyét”, hanem egy „újabb pártkatonát ültet a Sándor-palotába” – mondta a választmányi elnök.
Nézik a Péntek8-at a szocialisták
Kövér László a Hír TV Péntek8 című műsorában tett szavait idézve, amely szerint a házelnök örül annak, hogy a szocialisták látványa nem rontja el az ünnepet, azt mondta: egészen elfogadhatatlan és Európában példátlan, hogy a kormányoldal nemcsak hogy nem törekszik az államfőválasztással a nemzet egységének megvalósítására, de „ezt még büszkén hirdetik is”.
Kérdésre válaszolva Mesterházy Attila úgy fogalmazott, hogy Kövér Lászlótól nem idegen az ilyen típusú fogalmazás. Hangot adott annak a véleményének is, hogy a házelnök pénteken „egészen biztosan az ország felét” megsértette a mondataival, amikor az MSZP-t, az LMP-t és az újságírókat is „ócsárolta”.
Hangsúlyozta, hogy Kövér László nemcsak az Országgyűlés elnöke, de jelen pillanatban ő látja el a köztársasági elnök feladatait is, amely pozícióból a nemzet egységét kellene megtestesítenie. A politikus az interjúban Schmitt Pál ügyére utalva azt mondta: mindenkinek végig kell majd gondolnia, aki hasonló pozícióra pályázik, hogy az egész életét, életpályáját felteszi-e „csak azért, hogy néhány nyikhaj, senkiházi, utolsó, tollforgató terrorista, az úgy gondolja, hogy rajta keresztül lehet a legtöbbet ártani a politikai ellentábornak”.
Arra külön kitért, hogy a fideszes politikus ugyanebben a nyilatkozatában nem érintette a Jobbikot. Mesterházy Attila véleménye szerint ennek alapján „a Jobbik jól mutat azon a rendezvényen, ahol az új pártkatonát választják meg a köztársaság elnökének”.
Mint ismert a szocialistákból kivált Gyurcsány-párt sem hajlandó megjelenni az elnökválasztáson.
Belevágott az MSZP
Végül Botka László bejelentette azt is, hogy a 2014-es választásokra való felkészülés során az MSZP megindította programalkotási folyamatát. Ennek során szombaton első olvasatban megtárgyalták és el is fogadták az Ajánlat Magyarországnak című keretprogramot, amit társadalmi vitára bocsátottak. Erről a következő hónapokban a lehető legtöbb társadalmi, civil és szakmai szervezet véleményét akarják kikérni – tette hozzá.
Botka László választmányi elnök elmondta, hogy az ülésen négy elnökhelyettest választottak Szűcs Gábor, Harangozó Gábor, Veres Gábor és Márton Roland személyében.