58 hónapos rekord: verhetetlen a Fidesz?

Az áprilisi felmérések szerint továbbra is a Fidesz–KDNP a legnépszerűbb párt hazánkban.

Kovács András
2012. 05. 05. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég Alapítvány közvélemény-kutatása szerint április végén a Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 25 százalék, az MSZP 16 százalékon áll. Az LMP támogatottsága 6, a Jobbiké 8, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióé pedig 2 százalék. A biztos pártválasztók között április végén a Fidesz 44 százalékon, az MSZP 26 százalékon áll. A Jobbikra 16, az LMP-re 8 százalék voksolna, a DK pedig 3 százaléknyi szavazatot kapna.

A Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népességen belül áprilisban 21 százalék, a szocialista párté 13 százalék, míg a pártszimpátia tekintetében bizonytalanok vagy titkolózók aránya lényegében változatlan, 45 százalék – derült ki a Tárki felméréséből. A pártválasztók körében a Fidesz–KDNP támogatottsága 39 százalék, az MSZP-é 25 százalék. A másik két parlamenti frakció pártjai közül a Jobbik a teljes népességen belül 9 százalékon, az LMP pedig 5 százalékon áll, míg a pártválasztók között a Jobbiknak 16 százalék, az LMP-nek pedig 10 százalék a támogatottsága. A DK-ra a teljes népesség 3 százaléka voksolna áprilisban, a pártválasztók körében 6 százalékos a táboruk.

MSZPJobbik verseny

Az Ipsos áprilisi közvélemény-kutatása alapjánaz elmúlt hetekben a Fidesz és az MSZP 2-2 százalékpontos veszteséget könyvelhetett el februári, valamint márciusi szavazatgyűjtése után, míg a Jobbik 3 százalékpontot javított helyzetén, amivel egyetlen hónap alatt sikerült behoznia az utóbbi negyedév veszteségeit. A cég felmérésének eredménye azt mutatja, nem változott a pártok sorrendje: az aktív szavazók körében a Fidesz 39, az MSZP 25, a Jobbik 22 százalékon áll, míg az LMP 7, a DK pedig most először 5 százalékot érne el a magukat biztos pártválasztóknak mondók nyilatkozatai alapján.

Egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson a felnőtt magyar lakosság 55 százaléka venne részt (ez az arány a két évvel ezelőtti méréseik szerint 69 százalék volt). A választási részvételét biztosra ígérő aktív szavazók 50 százaléka tekinthető a Fidesz–KDNP potenciális választóinak, ezzel párhuzamosan pedig a Jobbik a voksok 20 százalékát, az MSZP pedig 18 százalékát gyűjthetnék össze – olvasható a Nézőpont Intézet áprilisi felmérésében.

Hátrányban az olajfa

Az áprilisi felmérésekből egyértelműen leszűrhető, hogy a kabinet félidejéhez közeledve továbbra is magabiztosan vezet, és a jelenlegi választási rendszer alapján minden bizonnyal képes lenne megszerezni a mandátumok több mint felét. Abban az esetben, ha a baloldali ellenzéki pártok összefognának, és a szavazóik is egységesen támogatnák ezt az olajfa-szövetséget, akkor a Tárki-felmérést leszámítva még ez a formáció is vereséget szenvedne. A Fidesz–KDNP szövetség a rendszerváltás utáni párttörténelemben továbbra is tartja rekordját, és immár 58 hónapja vezeti a felméréseket.

A mostani adatok értelmezése kapcsán érdemes megnézni, hogy a korábbi kormánypártok a hasonló időszakban milyen támogatottságnak örvendtek. 1992 áprilisában a Szonda-Ipsos adatai szerint a kormánypárti MDF 11, az FKGP 9, míg a KDNP 6,5 százalékon állt, míg az ellenzéki oldalon lévő Fidesz 42, az SZDSZ és az MSZP 10-10 százalékon állt. Már akkor jól látszott, hogy a kormánypártokra nagy valószínűség szerint súlyos vereség vár 1994-ben.

Kétszer vezetett az MSZP

1996 áprilisában az összes választót figyelembe véve az MSZP 23, míg az SZDSZ 9 százalékos népszerűségnek örvendett, így akkor a szocialisták számítottak a legnépszerűbb erőnek hazánkban. Viszont hogy az FKGP 14, a Fidesz 6, a KDNP és az MDF 4-4 százalékot tudhatott maga mögött a teljes népesség körében, azt mutatta, hogy az ellenzék jelentős tartalékkal rendelkezett.

Tizenkét évvel ezelőtt a Szonda-Ipsos adatai szerint a biztos szavazók körében az MSZP 45, míg a Fidesz–MPP 29, az FKGP 8, az SZDSZ a MIÉP és az MDF 5-5 százalékon állt. Jól látszik, hogy a szociálliberális ellenzék 50 százalékon állt, azonban az akkori kormányzati félidőhöz közeledve a jobboldal még jelentős tartalékokkal rendelkezett, ennek ellenére 2002-ben nem tudtak nyerni.

Négy éve már minden lefutott

2004 áprilisában a biztos szavazók körében a Fidesz–MPSZ 51, míg az MSZP 37 százalékon állt. Ez az állás egyértelműen előrevetítette a jobboldal júniusi európai parlamenti választási sikerét. A jelentős fölényből egyesek azt a következtetést is levonhatták, hogy a 2006-os választás is eldőlt már, mivel 2000-ben és 1992-ben is ellenzéki előnyt mértek ebben az időszakban és a kormányváltás be is következett.

Négy évvel ezelőtt a „szociális népszavazást” követően a Medián adatai szerint a Fidesz–KDNP 66, az MSZP 24, az MDF 4, az SZDSZ 3 százalékon állt. A kormánypártok totális mélyponton voltak, és a jobboldal már ekkor bőven kétharmados támogatottságnak örvendett, amely arány 2010 tavaszán létre is jött a parlamentben.

Nem volt még ilyen helyzet

Az elmúlt öt ciklus hasonló periódusában csak egyszer fordult elő, hogy a kormányerők vezettek, de a Horn-kabinet 1998-ban ennek ellenére vereséget szenvedett. 2004-ben bár az ellenzék volt jelentős fölényben 2006-ban mégis a MSZP–SZDSZ alakított kormányt. Azt mindenképpen le lehet vonni a jelenlegi támogatottsági adatokból, hogy kormánypárt nem volt még olyan kedvező helyzetben, mint a mostani, mivel 1996-ban az akkori ellenzék azonos ideológiai oldalon állt, míg most jóval töredezettebb a képlet. Messzemenő következtetéseket nem lehet a mostani állásból levonni, de az biztos, hogy a Fidesz–KDNP 2014 esélyei egyelőre jónak mondhatóak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.