Keserűség és csalódottság van bennem, hiszen a hamarosan hatályba lépő új munka törvénykönyve rendkívül kiszolgáltatottá teszi a dolgozókat – mondta Kónya Péter a Közlekedési Múzeum mellett, néhány tucatnyi érdeklődő előtt. Hozzátette: ma Magyarországon mintha szitokszó lenne a közgyűjtemény és a kultúra, amelyre se pénz, se igény nincs. „Csak közösen tudjuk megvédeni múzeumainkat, kulturális intézményeinket és jogainkat” – jelentette ki.
A Majális az összefogásért elnevezésű rendezvény másik szónoka, Földiák András, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének (KKDSZ) országos elnöke szerint körülbelül száz múzeumot fenyeget a bezárás veszélye országszerte. Mint fogalmazott: emberemlékezet óta „nem volt ilyen mértékű kulturális cunami” Magyarországon, mint napjainkban. A KKDSZ országos elnöke szintén felhívta a figyelmet az összefogás fontosságára. Azt mondta: „félre kell tenni azt, amiben különbözünk, és meg kell találni, mi az, amiben tudunk segíteni egymásnak”.
A rendezvény előtt bejelentették, hogy a Magyar Szolidaritás Mozgalom tagozataként megalakult a Munkás Szolidaritás. Az új szervezet célja, hogy „közösséget adjon mindazoknak, akik nemcsak beszélnek, de tenni is akarnak azért, hogy Magyarországon valódi változások történjenek”.
A Munkás Szolidaritás követelései közé tarozik a kormány leváltása, a munkavállalók védelmét szolgáló jogrend, népszavazással megerősített szociális alkotmány, valamint partneri viszonyra épülő kapcsolatok kiépítése a nemzetközi szervezetekkel. A szervezet semmisségi törvényekkel helyezné hatályon kívül „Orbán Viktor antidemokratikus és antiszociális törvényeit”.