Tragédia: meghalt Erőss Zsolt egyik társa

Meghalt Horváth Tibor, az Annapurna-expedíció egyik hegymászója – közölte az expedíció sajtófőnöke hétfőn.

BL
2012. 05. 07. 9:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vincze Szabolcs tudatta, hogy a hegymászót lavina sodorta el ereszkedés közben. A Magyar Annapurna Expedíció – Erőss Zsolt, Kollár Lajos, Mécs László és Horváth Tibor – március 28-án indult el Budapestről, hogy megmássza a Himalája egyik legveszélyesebb hegyét, az Annapurnát.

Vincze Szabolcs közölte: Horváth Tibor szombat délelőtt indult vissza a 6800 méter magasan található III-as táborból az alaptábor felé. Délután négykor rádión bejelentkezett, és elmondta, hogy rossz látási viszonyok mellett és olykor mellig érő friss hóban halad a kettes tábor felé. „Tibor nem érte el a II-es tábort, és nem jelentkezett többé rádión sem. A jelzett területek átvizsgálása ma reggelre megtörtént, és egyértelműen megállapítható, hogy egy jéglavina az alsó kötélszakaszt is leszakítva Tibort elsodorhatta, és maga alá temette” – írta közleményében az expedíció sajtófőnöke.


Erőss Zsolt vasárnap reggel próbálkozott meg a csúcstámadással, de a hegyen uralkodó időjárási körülmények miatt vissza kellett fordulnia.

A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozatot Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Mécs László indította el a 2002-es sikeres Mount Everest-mászás után azzal a céllal, hogy a világ 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára jusson fel magyar hegymászó. A múlt évben, 2011-ben a 8516 méter magas Lhoce csúcsának elérésével 11-re növelték a magyarok által megmászott nyolcezres hegyek számát. A magyarok által még nem meghódított három nyolcezer méternél magasabb hegy – az Annapurna (8091 méter), a K2 (8611 méter) és a Kancsendzönga (8586 méter) – közül esett a választás idén az Annapurnára.


Egy 2007-es kimutatás szerint a Föld legmagasabb hegyei között az Annapurna a legveszélyesebb, itt az alpinisták 40,8 százaléka veszti életét, a legkevésbé veszélyes pedig a Cso-Oju, ahol a kockázat 1,8 százalék. Az Annapurna csúcsára 148 hegymászó jutott fel, s közülük 58, vagyis 40,8 nem tért vissza, közülük 37 életét lavina oltotta ki.

Lavinák és eltűnések

A Himalájában az elmúlt tíz évben több magyar is életét vesztette. 2001. október 17-én a Mount Everest meghódítása közben, 6400 méteres magasságban halálos balesetet szenvedett a Magyar Millenniumi Mount Everest Expedíció orvosa. Nyolc évvel később, 2009. május 20-án a Himaláján egy erdélyi születésű miskolci hegymászó, az expedíció orvosa 7300-7400 méteres magasságból lezuhant és meghalt. 2009. október 31-én Kínában, Szecsuan nyugati részén, a Kelet-Himalája térségében négy magyar hegymászó tűnt el. A két férfi és két nő a Zsen Csong Feng (Ren Zhong Feng) expedíció keretében a Himalája szomszédságában lévő – ember még nem járta – 6079 méteres csúcs meghódítására indult. Feltehetően jég- és sziklaomlás temette őket maga alá. 2010. április 26-án Tibetben, a Mount Everest megmászása közben tűnt el Várkonyi László hegymászó, miután 7028 méteren jéglavina omlott rá. A társát is elsodorta a lavina, de ő könnyebb sérülésekkel túlélte a katasztrófát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.