Tragédia: meghalt Erőss Zsolt egyik társa

Meghalt Horváth Tibor, az Annapurna-expedíció egyik hegymászója – közölte az expedíció sajtófőnöke hétfőn.

BL
2012. 05. 07. 9:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vincze Szabolcs tudatta, hogy a hegymászót lavina sodorta el ereszkedés közben. A Magyar Annapurna Expedíció – Erőss Zsolt, Kollár Lajos, Mécs László és Horváth Tibor – március 28-án indult el Budapestről, hogy megmássza a Himalája egyik legveszélyesebb hegyét, az Annapurnát.

Vincze Szabolcs közölte: Horváth Tibor szombat délelőtt indult vissza a 6800 méter magasan található III-as táborból az alaptábor felé. Délután négykor rádión bejelentkezett, és elmondta, hogy rossz látási viszonyok mellett és olykor mellig érő friss hóban halad a kettes tábor felé. „Tibor nem érte el a II-es tábort, és nem jelentkezett többé rádión sem. A jelzett területek átvizsgálása ma reggelre megtörtént, és egyértelműen megállapítható, hogy egy jéglavina az alsó kötélszakaszt is leszakítva Tibort elsodorhatta, és maga alá temette” – írta közleményében az expedíció sajtófőnöke.


Erőss Zsolt vasárnap reggel próbálkozott meg a csúcstámadással, de a hegyen uralkodó időjárási körülmények miatt vissza kellett fordulnia.

A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozatot Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Mécs László indította el a 2002-es sikeres Mount Everest-mászás után azzal a céllal, hogy a világ 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára jusson fel magyar hegymászó. A múlt évben, 2011-ben a 8516 méter magas Lhoce csúcsának elérésével 11-re növelték a magyarok által megmászott nyolcezres hegyek számát. A magyarok által még nem meghódított három nyolcezer méternél magasabb hegy – az Annapurna (8091 méter), a K2 (8611 méter) és a Kancsendzönga (8586 méter) – közül esett a választás idén az Annapurnára.


Egy 2007-es kimutatás szerint a Föld legmagasabb hegyei között az Annapurna a legveszélyesebb, itt az alpinisták 40,8 százaléka veszti életét, a legkevésbé veszélyes pedig a Cso-Oju, ahol a kockázat 1,8 százalék. Az Annapurna csúcsára 148 hegymászó jutott fel, s közülük 58, vagyis 40,8 nem tért vissza, közülük 37 életét lavina oltotta ki.

Lavinák és eltűnések

A Himalájában az elmúlt tíz évben több magyar is életét vesztette. 2001. október 17-én a Mount Everest meghódítása közben, 6400 méteres magasságban halálos balesetet szenvedett a Magyar Millenniumi Mount Everest Expedíció orvosa. Nyolc évvel később, 2009. május 20-án a Himaláján egy erdélyi születésű miskolci hegymászó, az expedíció orvosa 7300-7400 méteres magasságból lezuhant és meghalt. 2009. október 31-én Kínában, Szecsuan nyugati részén, a Kelet-Himalája térségében négy magyar hegymászó tűnt el. A két férfi és két nő a Zsen Csong Feng (Ren Zhong Feng) expedíció keretében a Himalája szomszédságában lévő – ember még nem járta – 6079 méteres csúcs meghódítására indult. Feltehetően jég- és sziklaomlás temette őket maga alá. 2010. április 26-án Tibetben, a Mount Everest megmászása közben tűnt el Várkonyi László hegymászó, miután 7028 méteren jéglavina omlott rá. A társát is elsodorta a lavina, de ő könnyebb sérülésekkel túlélte a katasztrófát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.