Magyarország tájékoztatni fogja a ENSZ-főbiztost

Magyarország rövidesen tájékoztató anyagot küld az ENSZ emberi jogi főbiztosának – mondta Kaleta Gábor.

TK
2012. 06. 18. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sajtófőnök ezt arra reagálva közölte, hogy az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Navi Pillay aggodalmát fejezte ki hétfőn Magyarországgal kapcsolatban egyebek mellett a bírói hatalom függetlenségét és a sajtószabadságot érintő legutóbbi jogszabályváltozások miatt.

Genfben, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 20. ülésszakának megnyitóján Pillay más európai országok, így például Ukrajna, Moldova és Oroszország esetében is aggályainak adott hangot olyan törvényekkel összefüggésben, amelyek a szólásszabadságot és az emberek, köztük a szexuális kisebbségek tagjainak gyülekezési szabadságát korlátozzák.

Kaleta Gábor az MTI-nek nyilatkozva felidézte, hogy az emberi jogi főbiztos a nyugati államok közül csak Kanadával és Magyarországgal kapcsolatban említett aggodalmakat. Ezeket Kanada képviselője kikérte magának, míg Magyarország nem kívánt a fórumon vitába bocsátkozni. Rövidesen azonban tájékoztató anyagot juttat el az emberi jogi főbiztosnak, hogy bemutassa a valós helyzetet, és kész a konstruktív párbeszédre.

Korábbi lehet az álláspont

A magyar vélemény szerint ugyanis – mutatott rá a sajtófőosztály vezetője – Navi Pillay genfi nyilatkozata valószínűleg „egy korábbi állapotot tükrözhet”. Kaleta hangsúlyozta, hogy Magyarország a nyugati normákkal összhangban alakította ki közjogi berendezkedését. Amikor a törvényekkel kapcsolatban bíráló észrevételek, illetve tanácsok hangzottak el, ezeket megfogadta, módosított a jogszabályokon.

Magyarország szerepel, Fehéroroszország nem

Diplomáciai forrásokból az MTI úgy tudja, hogy eredetileg Magyarország és Kanada nem is szerepelt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésszakára kidolgozott tervezetben, hanem utólag, „a regionális egyensúly miatt” kerültek be. Kanada esetében az ország bevándorláspolitikája adhatott okot arra, hogy az emberi jogi főbiztos fenntartásokat hangoztasson.

Az aggodalmak megfogalmazásával összefüggésben furcsának nevezték a források, hogy Fehéroroszországot, Kínát, illetve Srí Lankát meg sem említették a dokumentum összeállítói.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.