2010-re a közigazgatásban az a helyzet alakult ki, hogy az állam túl bonyolult, lassú ügyintézési rendszerrel gátolta a gazdaságot, nem szolgálta a családokat; a versenyképesség és a közigazgatás egymást kioltó tényezőkké váltak Magyarországon, az állam se az állampolgárnak, se a befektetőnek nem volt barátja – fejtette ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) vezetője.
A KIM azért jött létre, hogy a közigazgatás és az igazságügy reformját megvalósítsa – mondta Navracsics Tibor. Emlékeztetett: a KIM indulásakor nagy viták voltak a minisztériumról, ami természetes, hiszen a rendszerszintű változás érdekeket sértett.
A bizonyítás a cél
A cél, hogy hatékony, fegyelmezett, számon kérhető központi és területi közigazgatás és igazságügy jöjjön létre; az adófizető polgároknak bebizonyítani, hogy az állam hatékonyan használja fel a tőlük kapott adót, hogy az állam védelmet biztosít a jog- és tulajdonbiztonság területén, és olyan szolgáltatásokat nyújt, amelyek az állampolgár megbecsülését bizonyítják – mondta Navracsics Tibor.
Nemcsak új intézményrendszerre, hanem új igazságügyi és közigazgatási kultúrára van szükség, olyan közszolgákra, akik az állampolgár szolgálatát tartják a legfontosabbnak. Ilyen közigazgatási elem a kormányablak, amely sikeres kísérletnek bizonyult, ezért a jövőben az egész országot lefedő hálózattá bővítik – jelentette be a miniszter. Kiemelte: a kormányablakok a jövő közigazgatási kultúráját jelenítik meg; ebben elképzeléseik szerint fiatal, jól képzett, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező, több nyelvet beszélő fiatal kormányhivatalnokok dolgoznak majd.
Az új nemzedék
„Elkezdtük az utánpótlást szervezni, ezért vannak itt önök” – szólította meg a táborozókat Navracsics Tibor, megjegyezve, a Regeneráció tábor az a fórum, ahol a fiatalok betekinthetnek a közigazgatásba.
Gál András Levente, a Magyary-program kormánybiztosa a jó állam fejlesztési programról beszélt, amely a nemzeti együttműködés programja keretében valósul meg. Egészséges egyensúlyt teremt a számtalan érdek és igény között; az állam felelősséggel jár el az örökölt természeti és kulturális javak továbbörökítése érdekében, az állam egyetlen önérdeke pedig e kettő érvényesítése – határozta meg a kormánybiztos a jó állam fogalmát. „Eljutottunk oda, hogy felismerhető és átlátható a magyar közigazgatás” – mondta a program eredményeiről Gál András Levente.