A beruházás megrendelője egy olyan cég volt, amelyet az Eximbanknál és az ügyletet biztosító Magyar Exporthitel Biztosítónál senki sem ismert, ennek ellenére egy fillér önrész nélkül a BTA Bank Kazahsztán közvetítésével megkapta a kedvezményes hitelt. Az ügyletben szereplő kazah bank időközben tönkrement, a postafiókcégek kámforrá váltak, a pénz eltűnt, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal pedig már korábban feljelentést tett közel 27 milliárd forintos kár okozásának gyanúja miatt.
Egy forint hitelt sem lett volna szabad megszavazni annak az ismeretlen postafiókcégnek, amelynek a magyar állam tulajdonában álló Eximbank korábbi vezetése több tíz milliárd forintot ítélt meg egy moszkvai bevásárlóközpont építésére, ahol azonban egyetlen magyar kivitelező sem végzett érdemi munkát – tudta meg a Magyar Nemzet. A luxemburgi offshore cég tulajdonosait ugyanis a hitelt elbíráló Eximbankban sem ismerték, mint ahogy az ügyletet 85 százalékban biztosító Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) Zrt. részéről sem látta senki, a hitel veszélyére pedig időben figyelmeztetett a biztosító kockázatkezelési főosztálya, ennek ellenére az ügyletet megkötötték. Az ügyben a magyar államot csaknem 27 milliárd forint kár érheti, amelyet – a Mehib állami kezességvállalása miatt – végső soron a magyar adófizető polgároknak kell állniuk.
A lap birtokába jutott információk alapján az állítólagos exportot megrendelő offshore-cég, a Samuel Finance Sarl tulajdonosaival senki nem találkozott személyesen sem az Eximbanktól, sem az ügyletet biztosító Mehibtől, ennek ellenére önrész és referencia felmutatása nélkül megítélték az óriási kölcsönt a fantomberuházásra. A Magyar Nemzet információi szerint ez az ügylet a Mehib történetének egyik legnagyobb volumenű biztosítása volt, a kockázatkezelési főosztály kivételével mégsem volt senki kíváncsi a magyar exportőrt papíron megbízó luxemburgi offshore-cégre, amely annak ellenére élvezte a két intézmény bizalmát, hogy az utalások ideje alatt is végig ismeretlen maradt. A hitel nagysága akkora volt, hogy az ügylet meghiúsulásával és a garanciát vállaló kazah bank csőd közeli állapota miatt amennyiben a Mehib nem fizette volna ki az Eximbank kárát, úgy az Eximbank komoly bajba került volna.
További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.