Páldy Anna közlése szerint itt az ideje, hogy a parlagfű-allergiások megkezdjék a felkészülést, felkeressék orvosukat. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) 15–20 százalékra becsüli a parlagfűre allergiások számát.
A főorvos a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy ezen a nyáron mostanáig kevesebb csapadék hullott, ezzel együtt két hőséghullám is volt, ami önmagában is elég lenne ahhoz, hogy enyhébb legyen az idei parlagfűszezon. Emellett a parlagfű irtására indított akciókban is bíznak a szakemberek – tette hozzá a megbízott főigazgató-helyettes.
Stratégiával a parlagfű ellen
Ismert, a kormány hosszú távú stratégiát fogadott el a védekezésre: csökkenteni kell a parlagon heverő mezőgazdasági területek számát, amelyek ontják magukból a pollent, erősíteni kell a hatóságok tevékenységét, és már a kisiskolásokban is tudatosítani kell a gyomnövény irtásának fontosságát. Augusztusban kezdi meg működését a Lakossági Parlagfű-bejelentő Rendszer is.
Támogatott irtás
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat döntése alapján 8,4 millió forinttal támogatják idén a megyében folyó parlagfű-mentesítést, a munkát a pénzügyi alaphoz sikerrel pályázók végzik el.
Megírtuk, július 1-étől büntetik azokat a földtulajdonosokat, akiknél parlagfüvet találnak. A bírság összege 15 ezertől 5 millió forintig terjedhet. Magyarország jelenleg Európa parlagfűvel leginkább fertőzött országa, a szántóterületek több mint 5 százalékát borítja be a gyomnövény.
A Híradó.hu tájékoztatása szerint a pollenadatok azt mutatják, egyelőre sikertelen a parlagfű elleni küzdelem Magyarországon. Négy éve ugyan nagymértékben szigorították a hatósági bírságok összegét, de nem csökkent a gyomnövénnyel szennyezett területek nagysága az országban. Ezen az állásponton van Nékám Kristóf, a Magyar Allergiaszövetség elnöke is.
A becslések szerint a magyar lakosság 20 százalékát, körülbelül 2 millió embert érintenek a parlagfű és más allergén növények okozta gondok.