A tárca közölte: a helyszíni robbantásra azért van szükség, mert a gránát kilőtt, de fel nem robbant állapotban van, így különösen veszélyesnek minősül. Hozzátették, a 10,5 centiméter átmérőjű magyar rombológránátot szombaton azonosították egy pénteki bejelentés nyomán Siófoknál.
Gergely Mónika, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletes sajtószóvivője az MTI-nek azt mondta: a robbantás idejére a környéket 400 méteres sugarú körben kiürítették. Utalt arra: a robbanószerkezetet az Arany János utca végénél lévő strandon találták a vízben a fürdőzők, akik ki is vitték a partra. A rombológránátot a rendőrök őrizték a tűzszerészek kiérkezéséig.
A rendőrök jelenleg is biztosítják a helyszínt, a víz és a szárazföld felől is távol tartva a fürdőzőket, nyaralókat. A gránátot a tűzszerészek nem szállítják el, hanem hamarosan a helyszínen, a vízben semmisítik meg – közölte a rendőrségi szóvivő.
Valószínűleg légibombák és további gránátok is lehetnek még a Balatonban, hiszen több repülési útvonal erre húzódott, és szárazföldi harcok is voltak a környéken – mondta Horváth Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense csütörtökön. A hadtörténész azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy mostanában különféle robbanóeszközök kerültek elő a tóból; legutóbb, csütörtök délelőtt egy német ködgránát.
Hétfőn ugyancsak Siófokon találtak bombát. Az Újhelyi strandon a fürdőzők a parttól 200 méterre egy szárnyas aknának látszó tárgyat találtak. Ugyanezen a napon világháborús repeszaknát talált egy fürdőző nő Balatonlellénél.
Június 16-án második világháborús tüzérségi gránát detonátorral ellátott gyújtószerkezetére bukkantak fürdőzők szintén Siófok nagystrandjánál, melyet a tűzszerészek a vízben semmisítettek meg.