Öt-hat éves internetezőké a jövő

Videók nézésére, azonnali üzenetküldésre, de virtuális háziállatok tartására is használják a gyerekek az internetet.

KG
2012. 07. 11. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan 9 éves korukban kezdik el önállóan használni az internetet a magyar gyerekek az EU Kids Online II. magyarországi kutatás eredményei szerint. A felmérés kitér arra is, hogy az elkövetkezendő években az átlagos életkor még csökkenhet, és 5-6 év táján stabilizálódhat.

A vizsgálatban 25 ország, összesen 23 420 gyerek vett részt. A hazai felmérés eredményei rávilágítottak arra, hogy a 9–16 éves gyerekek leggyakoribb online tevékenysége különböző videók nézése. A fiatalok emellett az iskolai feladatokhoz is szívesen használják az internetet, illetve gyakran látogatnak különféle közösségi oldalakra is. A második legnépszerűbb csoportba 60 százalék körüli értékekkel az azonnali üzenetküldés, az online játék, illetve az e-mail küldés/fogadás került.

A kutatás adatai szerint minden második gyerek használja az internetet zenék és filmek letöltésére, de több mint 40 százalékuk fotókat, zenéket és videókat is megoszt másokkal. A híreket olvasók, illetve nézők aránya ennél alacsonyabb: ezzel már csak minden harmadik gyerek él. Valamilyen virtuális karaktert (avatart, online háziállatot) 29 százalékuk hozott létre. Webkamerát a gyerekek 23 százaléka használ.

A kor is meghatározó

Természetesen az életkor, illetve a nem nagymértékben meghatározza azt, hogy ki mit csinál az interneten. Általánosságban elmondható, hogy minél idősebb valaki, annál többféle tevékenységet végez. Az egyetlen kategória, ahol a legfiatalabbak a legaktívabbak, a virtuális világok világa, illetve a virtuális karakterek létrehozása.

A két korosztály (9–10, illetve 15–16 évesek) közötti különbségek – az idősebbek javára – leginkább a hírfogyasztás, a letöltés és a kommunikációhoz kapcsolódó tevékenységek, például az e-mailezés, IM (azonnali üzenetküldés, azaz chat) és a közösségi oldalak esetében figyelhetők meg. Saját blog vagy online napló írásához a kedv szintén a kor előrehaladtával jön meg, hiszen a 15–16 éveseknek saját bevallásuk szerint 12 százaléka él ezzel a lehetőséggel.

Az intenzív (napi szintű) kommunikáció és tartalomfogyasztás inkább az idősebbekre (15–16 évesek) jellemző, ezen belül is inkább a lányokra. Az online játékoknak viszont elsősorban a fiatalabb fiúk a fő felhasználói. Az iskolai feladatok esetében ilyen jellegzetes különbségek már nem mutathatók ki. Érdemes megjegyezni, hogy a legidősebbek között alig (10 százalék) találunk olyat, aki ne használná erre a célra az internetet, a 9–10 év közöttiek esetében viszont arányuk még eléri a 30 százalékot.

Vagyis az alapfokú képzés végén és a középfokú képzés elején járó gyermekek iskolai feladatokhoz kapcsolódó napi rutinjának már szinte kivétel nélkül természetes része az internethasználat, ezt megelőzően azonban még majdnem eléri az egyharmadot azok aránya, akik az internetet még nem használják iskolai feladataikhoz.

A teljes cikket a Magyar Nemzet július 11-i számában olvashatja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.