A programba a budapesti vöröskereszt beválogatott nyolcvan, utcán élő hajléktalant. A fő cél „az utcai életmód megszüntetése albérletbe vagy munkásszállóra való költözéssel, lakhatási támogatással vagy befogadó intézménybe való elhelyezéssel” – olvasható a közleményben.
A kezdeményezésbe bevontak további húsz embert, akik hajléktalanellátó intézményben élnek. Esetükben a fő cél „az önálló élet kialakítása”, ezáltal az intézményi helyek felszabadítása. Ezek az emberek a lakhatási program mellett OKJ-s takarítói szakképzésben vesznek részt. Tizenöten „a nyílt munkaerőpiacon” juthatnak álláshoz, öt embert pedig a vöröskereszt volt, vagy jelenleg is hajléktalan munkavállalókból álló szolgáltatóházában foglalkoztatnak tovább.
Közölték hogy a bekerülés feltételekhez kötött: „önálló lakhatási formába” azok az utcai gondozottak kerülhettek, akik párban, kisebb csoportban, esetleg családtagjaikkal élnek, van minimális állandó jövedelmük és jelenlegi életkörülményeik arra utalnak, hogy „képességük és igényük van önálló lakhatási forma tartós igénybevételére”. A támogatásban részesülők harminc óra önkéntes munkát vállalnak a közösség és a vöröskereszt részére.
Kitértek arra, hogy a program egyik fontos eleme az előtakarékosság: a résztvevőknek az „előtakarékot” a lakhatási támogatás első hónapjától gyűjteniük kell, amelyből biztosítják a támogatás lejárta utáni, legalább egyhavi önálló lakhatást.
A program az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. Az unió és a magyar állam által nyújtott támogatás összege mintegy 70 millió forint.