„Nem vitatva a többi ügyszak fontosságát, mégiscsak ez az a terület, amely a tisztességes embereket, javaikat, legfontosabb érdekeiket oltalmazza, és a legmarkánsabban avatkozik be a jogsértők életviszonyaiba” – mondta a szakember, aki augusztus elsejétől tölti be a Kúria elnökhelyettesi posztját.
Minden bíró számíthat arra, hogy munkája a széles nyilvánosság érdeklődésének középpontjába kerül, de különösen igaz ez a súlyos, megrázó, tragikus eseményekkel kapcsolatos eljárásokra. Ezért is természetes, hogy ilyenkor sokan formálnak véleményt, esetenként érzelmi vagy akár politikai alapon is. Mindez azonban nem befolyásolhatja a bíróságot – mutatott rá Kónya István.
Az ítélkezés a nyilvánosság előtt zajlik, de az ítéleteket nem a közvélemény alakítja, hiszen az többnyire felszínes ismereteken alapuló, érzelmileg motivált népítélet lenne, nem pedig pártatlan, objektív és tényeken alapuló döntés. Ugyanakkor a bíróságoknak hangsúlyt kell fektetniük arra, hogy ítéleteiket a társadalommal elfogadtassák, közérthető formában hozzáférhetővé tegyék és lehetőség szerint elmagyarázzák a laikusoknak.
Szenvedélyek moraja
A Kúria az a szint, ahová a szenvedélyek moraja már csak igen távolról jut el, dolga pedig az, hogy az alsóbb fokú bíróságok által megállapított tények alapján jogkérdéseket és jogvitákat döntsön el a véglegesség igényével, olyan szakmaisággal, amely mindenkit megnyugtat – mondta a két világháború közötti Kúria egyik másodelnökének gondolatait idézve Kónya István.
A végső szó
Az új szakmai vezető célja, hogy a nagy elődök által kivívott tekintélyt visszaszerezze, a jóhiszemű, tisztességes polgárokban megerősítse a hitet a hivatásszerűen működő bíróságokban, a jogsérelmeket orvosolja, a jogvitákat az esetlegesen egymásnak ellentmondó alsóbb fokú ítéletek után azzal a felelősséggel döntse el, hogy a Kúria az a fórum, amely kimondja a végső szót, és őrködik az ítélkezés egysége felett. Csak ez alapján képzelhető el a jogrend betartása és a közösség boldogulása – mondta az új elnökhelyettes.