Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az új szabályozás formai és tartalmi szempontból is sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket. Az Ab formai szempontból azt kifogásolta, hogy a bírói hivatás felső korhatárát a vizsgált szabályozásban nem sarkalatos törvény határozza meg. Tartalmi szempontból pedig azt, hogy az érintett bírákat rövid időn belül elmozdítják hivatalukból.
Az Ab szerint a bírák felső korhatárát a jogalkotó viszonylag szabadon állapíthatja meg, azonban a felső korhatár csökkentésével járó új korhatárt csak fokozatosan, kellő átmeneti idő alatt, a bírák elmozdíthatatlansága elvének sérelme nélkül lehet bevezetni. Az Ab határozatához a 15 tagú testületből 7-en fűztek különvéleményt.
Csak bíróságra mehetnek
Miután a felmentési okiratokat már kézhez vették, csak a munkaügyi bírósághoz fordulhatnak azok a bírák, akiket a 62 éves nyugdíjkorhatár miatt küldtek el, amennyiben az Alkotmánybíróság megsemmisíti az érintett jogszabályt – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke.
Munkaügyi bíróságok gyakorlata ilyen ügyekben másfél-két év lehet, így az ítélethozatalra bizonyos személyek esetében akkor kerülhet sor, mire már elérik a hetvenéves korhatárt, így akkor mindenképpen nyugdíjba kell vonulniuk majd.
Menczer Tamás: Ez még soha nem jutott eszembe! Avagy Magyar Péter ámokfutásának két hete, 1. rész.