Egyszer elverték az LMP-t, majd nekimentek Bokrosnak

Egyszer megelőzték az LMP-t, valamint folyamatosan Bokrossal küzdöttek, de a siker reménye nélkül. Így telt a legerősebb parlamenten kívüli párt fél éve.

Kovács András
2012. 08. 05. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2010-es választásokon egyedül az MDF lépte át az egyszázalékos küszöböt, és ezzel a legerősebb parlamenten kívüli erővé vált. Az egykori kormánypárt 2010 nyarán a teljes megszűnés állapotába jutott, amit jól bizonyított, hogy az önkormányzati választáson csak egy mandátumot szerzett. Az alakulat 2011-ben Jólét és Szabadságra változtatta a korábbi nevet, majd a II. kerületi időközi parlamenti választáson állítottak jelöltet, de éppen csak átlépték az egyszázalékos küszöböt.

Az alakulatról korábban sem lehetett sokat hallani, de ez 2012 első félévében még jobban igaznak bizonyult. A párt „leghangosabb” akciója az volt, hogy megpróbáltak mindent bevetni annak érdekében, hogy Bokros Lajos adja vissza a mandátumát a JESZ-nek, de erre finoman szólva sem volt sok esély. Emellett kártérítést is szerettek volna kérni Bokrostól és Dávidtól, mivel szerintük több százmilliós adósságot örököltek a korábbi kampányok miatt, amelynek terheit még mindig nyögi a párt. Igényüket a bíróság elutasította.

Nem tudtak nyitni

A JESZ legnagyobb sikerét az áprilisi miskolci időközi választáson aratta, ahol 3,72 százalékot ért el a jelöltjük, és ezzel sikerült megelőzniük az LMP-t is. Bár ez egy helyi voksolás volt, ezért a párt támogatottságára vonatkozóan országos következtetéseket levonni mindenképpen túlzás lenne. A parlamenten kívüli párt egyébként csak a Tárki közvélemény-kutatásában szerepelt, és a biztos pártválasztók között kétszer is két százalékon mérték őket, ami alapján elképzelhető, hogy 2014-et követően ismételten a legerősebb parlamenten kívüli erő lesznek.

A lehetséges együttműködést tekintve eddig a JESZ-ről nem beszéltek úgy mintha számítanak rá a baloldali szövetségben, de a kezdeti tapogatózást jól mutatja, hogy az alakulat üdvözölte az LMP azon döntését, hogy nem kívánnak részt venni egy ellenzéki kerekasztalban. Azóta nem sokat lehet hallani a pártról ebben a kontextusban, úgy tűnik, a baloldali alakulatok velük semmiképpen sem akarnak osztozni a várható mandátumokon.

Nem jött volna jól

Májusban kiderült, hogy mintegy 110 millió forint bevételről és ezzel szemben csaknem 150 millió forint kiadásról számolt be a párt. A Makay Zsolt elnök által jegyzett dokumentumban az is olvasható, hogy 2011-et mintegy 40 milliós mínusszal zárta a demokrata közösség, tagdíjbevételei 430 ezer forintot tettek ki, az állami költségvetésből csaknem 43 millió forinthoz jutott; adományokból 49 millió forint folyt be a közösségi kasszába, az „egyéb bevétel” mintegy 18 millió forint volt.

Ha megvalósult volna Orbán Viktor miniszterelnök javaslata a pártok állami támogatásának kétéves felfüggesztéséről, akkor az mindenképpen nagyon hátrányosan érintette volna a JESZ-t. Az alakulat 42,8 millió, míg alapítványa 28,3 millió forintos évi támogatást kap, így összesen 71,1 millió forintból gazdálkodhat. A felfüggesztés 142,2 millió forintos bevételt érintett volna, így a szerveződés minden bizonnyal az egyszázalékos küszöbtől is búcsúzott volna 2014-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.