Közölte azt is: szerdán hivatalos levélben tájékoztatják Orbán Viktor miniszterelnököt a sztrájkbizottság megalakulásáról, és egyben kérik, hogy jelölje ki a kormány részéről a tárgyalópartnert. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke közölte: követelésük, hogy január elsejétől 20 százalékkal emeljék a közszféra minden dolgozójának bérét, illetve függesszék fel az iskolák január elsejétől tervezett állami átvételét.
Hoffmann türelmet kért
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és a pedagógus-szakszervezetek a napokban ültek le tárgyalni egymással, ahol elsősorban a pedagógus-életpályamodellről és a bevezetés időpontjáról volt szó. Az államtitkár az öt érdek-képviseleti tömörülés képviselőivel tartott egyeztetést követően újságíróknak azt mondta, jó esély van arra, hogy a jövő évi gazdasági mutatók kiszámításában nekik lesz igazuk, és nem az uniónak, illetve az IMF-nek, és a gazdasági növekedés lehetővé teszi az életpályamodell bevezetésével egyidejűleg a béremelést is. Addig bizalmat és nyugodt munkát kér mindenkitől.
Tiltakoztak
Az oktatási államtitkárság október 9-én a Pedagógusok Szakszervezetének, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetnek, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének, a Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének postázott meghívást a szerdai megbeszélésre.
Az egyeztetés előzménye, hogy több pedagógus-szakszervezet tiltakozott, miután Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter október 5-én bejelentette: a kormány a jövő évi hiánycél elérése érdekében, a 397 milliárd forintos egyenlegjavító program egyik elemeként a pedagógusok bérének emelését jövő szeptemberről 2014 januárjára halasztja.
A SZEF támogatja a pedagógusok gyors döntését
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) péntek esti közleményében azt írta, hogy fontolóra veszik az országos közszolgálati sztrájk lehetőségét is, miután az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) pénteki ülésén nem született semmilyen eredmény. Hozzátették: támogatják és értik a pedagógusok gyors döntését a sztrájkbizottság megalakításáról, amely kényszeríti a kormányzatot a tárgyalások folytatására.
• A megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógus-béremelést a kormány – derül ki az mno.hu szerdai írásából.
• Hoffmann Rózsa a Hír TV Kontraszt című műsorában korábban elmondta: alternatív javaslatokat dolgozott ki a kormány számára, amelyekkel akár 2013 szeptemberében elindulhat a pedagógusbér-emelési program: például úgy, hogy a béremelést késleltetve, visszamenőlegesen kapnák meg a tanárok.
• Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán korábban jelezte, nem végleges a kormány döntése a pedagógusbér-emelés elhalasztásáról, a jövő évi gazdasági számok tükrében még változhat.