A gyógyszer-támogatási előirányzatot érintő, technikai jellegű emelést az indokolja, hogy a gyógyszertámogatás kiadásainak finanszírozására még ebben az évben várható 22 milliárd forintnyi gyógyszergyártói befizetés elsősorban decemberben érkezik, ezért addig is a kifizetések fedezetének folyamatos biztosítását így oldják meg.
A több mint 30 milliárd forintos keretből a gyógyászatisegédeszköz-támogatási (gyse) kiadások folyamatos finanszírozásának biztosítására 3 milliárd forintot csoportosítanak át. Ennek elsődleges indoka, hogy az idén bevezetett egyes intézkedések éves hatása csak 2013-ban jelenik meg, továbbá a számos, gyse-körben a parlament által megszavazott áfacsökkentés is a jövő évben fejti ki hatását – tették hozzá.
Mindezek alapján a 2012-es gyógyszertámogatás-költségvetési keret 5,3 milliárd forintos túlteljesülése várható – emelte ki az államtitkárság, megjegyezve, hogy „év közben a betegek közvetlen gyógyszerkiadásai lényegében nem emelkedtek, sőt a generikus készítmények körében egyes területeken még csökkentek is”.
A Ház által korábban elfogadott egészségügyi salátatörvény az egészségügyi dolgozók visszamenőleges, illetve beépülő béremeléséről rendelkezik, a gyógyszer-támogatási rendszerbe pedig bevezeti az úgynevezett spanyol modellt.
Augusztus elsejétől változott a gyógyszerek támogatási rendszere. A generikus, vagyis helyettesíthető készítmények esetében bővül a legkedvezőbb támogatással elérhető, valamint a közgyógyellátottak részére rendelhető gyógyszerek köre. Az OEP közlése szerint csaknem 600 gyógyszert érint az úgynevezett spanyol modell bevezetése. Ez alapján a gyártóknak vissza kell téríteniük az egészségügy és a gyógyszerkassza finanszírozására az állam által fizetett társadalombiztosítási támogatás 10 százalékát olyan készítmények esetében, amelyeket 2006 előtt fogadtak be a társadalombiztosításba, és amelyeknek nincs azonos hatóanyagú versenytársuk.
A modellnek köszönhetően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már ebben az évben 850 millió forint körüli összeget vár.