A szokásos éves árvíz- és belvízvédekezés felülvizsgálatáról tartott szakmai tanácskozás után az igazgató elmondta: az árhullám már levonult, a védművekben esett károkat összesen 5 millió forintra becsülik, a helyreállításhoz már hozzáláttak.
Arról, hogy mezőgazdasági területeken, illetve a patakok áradásai miatt – ahol önkormányzatok irányították a védekezést – az igazgatósághoz még nem érkezett információ. Az igazgató szólt arról, hogy a Rábán az év során többször okoztak problémát a nagyméretű uszadéktorlaszok, ezért javítani kell a folyó átjárhatóságát mind az élővilág, mind a vízen közlekedők számára.
A Lapincs folyón igen jelentős volt a „feliszapolódás”, ami növelte a kialakuló árvízszintet. A szükséges medertisztításokat részben már elvégezték, részben a következő hetekben végzik, mederkotrás zajlik a szentgotthárdi szakaszán is – mondta.
Gaál Róbert ismertetése szerint felülvizsgálták az árvízvédelmi tározókat is: a góri, a lukácsházai, a kerkai és a kebele tározó völgyzáró gátjai jó állapotban vannak, árvízvédelmi szempontból viszont szükség lenne a dozmati tározó mielőbbi megépítésére.
Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Murán
Gaál Róbert központi védelemvezető közölte: a folyó Letenyénél az elmúlt 24 órában egyenletesen apadt, ezért csütörtök este megszüntették az árvízvédelmi készültséget. Ezen a szakaszon péntek délelőtt 260 centiméteren volt a vízállás.
Murakeresztúron a hullámtérben csütörtök délelőtt 429 centiméteren tetőzött a folyó, azóta lassan apad. Péntek délelőtt 370 centiméteres vízállást mértek.
A védelemvezető hozzátette: a korábban elzárt zsilipeket péntektől folyamatosan, a csökkenő vízállás figyelembevételével nyitják meg újból a Murán. A gátőrök és a vízügy műszaki szakemberei azonban továbbra is fenntartják az állandó figyelőszolgálatot.