Csak az SZDSZ-t és az LMP-t tudták kitermelni

Két év kormányzás után is szilárd a Fidesz-KDNP helyzete, annak ellenére, hogy a 2010-es választásokat követően gyakorlatilag csődközeli helyzetben vették át az ország irányítását.

Kovács András
2012. 11. 08. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2012-es őszi országjárás első állomására a II kerületben került sor, ahol Varga Mihály, a budapesti 4-es számú választókerület elnökének meghívására Fónagy János tartott előadást. A rendezvény előtti sajtótájékoztatón az NFM politikai államtitkára elmondta, hogy az országjárás fő célja, hogy bemutassák a kormányzat eddigi intézkedéseit, és a várható döntésekről beszámoljanak.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a Fidesz–KDNP helyzete szilárd a legfrissebb felmérések szerint, miközben a politikai erőtérben folyamatosak a változások. Természetes, hogy a 2010-es kétharmados felhatalmazást követően félidőben az emberek egy része elbizonytalanodott – tette hozzá. „Még az előző Orbán-kormány is jelentős társadalmi támogatottsági visszaesést könyvelhetett el a ciklus félidejében.”

„Vigyázni kell”

Fónagy szerint a polgári-konzervatív jobboldal aránya nem változott meg, az emberek alapvetően értik és elhiszik, amit a kormány mond. Mindezek ellenére vigyázni kell, és egy pillanatig nem lehet nyugodtnak lenni a 2014-es választásokat illetően – fogalmazott a politikus. Jól látszik, hogy az ellenzéki térfélen magukat baloldalinak nevező erők egymástól veszik el a szavazókat, aminek egyik megnyilvánulása Bajnai Gordon bukott miniszterelnök október 23-i színre lépése – hangsúlyozta az államtitkár. A politikus sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a budapesti urbánus réteg az elmúlt 20 évben csupán az SZDSZ-t és az LMP-t tudta „kitermelni”.

Hogyan tízszereződött meg az adósság?

„Az előző szociálliberális kormányzat gyakorlatilag csődhelyzet közeli helyzetben adta át az ország vezetését, a térségbeli versenyben is jelentősen lemaradtunk.” Ebben a szituációban kellett cselekedni a jobbközép kormánynak, ráadásul az állam szervezete is szétesett – hangsúlyozta Fónagy. A fideszes képviselő úgy fogalmazott, 600 ezer család került az adósságcsapdába, míg az állam adóssága a 2002-es 53 százalékról 2010-re több mint 80 százalékra emelkedett a bruttó nemzeti termék arányában. Az NFM államtitkára példaként hozta föl, hogy míg 2002-ben 26 milliárd forintos adóssággal adta át a MÁV-ot, addig 2010-ben 330 milliárddal kapta vissza az Orbán-kormány.

Fónagy rámutatott arra, hogy a kormány elsőrendű célja volt, hogy az államadósság újratermelődését megakadályozza, így sikerült a 83 százalékos arányról 76-77 százalékra csökkenteni az eladósodást. Másrészt a kabinet bevonta a közteherviselésbe a nagybankokat és a multinacionális cégeket, amely jelentős érdeksérelemmel járt – tette hozzá. Az elkövetkező másfél év is erről fog szólni – zárta szavait a politikus.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.