Az MSZP-s Tukacs István pénteki budapesti sajtótájékoztatóján a költségvetés átdolgozását szorgalmazta, szerinte ugyanis a 2013-as büdzsé megalapozatlan, sem a gazdasági prognózisok, sem az infláció alakulása, sem egyéb tényezők nem támasztják alá. Egyúttal többkulcsos, progresszív adórendszert javasolt.
Puskás Imre, a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának fideszes alelnöke erre reagálva a távirati irodához eljuttatott közleményében azt írta: az MSZP személyi jövedelemadóra vonatkozó javaslatai visszahoznák a bankárkorszakot, mert a bankok helyett az emberek adóterheit növelnék. A háromkulcsos rendszer a mostani egykulcsos adóstruktúrával szemben jóval több pénzt venne ki az emberek zsebéből családok ezreinek életét ellehetetlenítve – hangsúlyozta.
A kormánypárti politikus szerint a hitelezés szó veszélyesen hangzik egy szocialista képviselő szájából, „nem ártana kicsit óvatosabban bánnia vele Tukacs Istvánnak sem, hiszen az MSZP hitelezési politikájával már több ezer családot juttatott a tönk szélére”. Tukacs István pénteki „produkciója tehát egy politikai bomba volt, de célt tévesztett, és saját kezében robbant fel” – zárta közleményét Puskás Imre.
A szocialista képviselő a jövő évi költségvetés átdolgozását és a gazdaságpolitika alapjaiban történő megváltoztatását szorgalmazta pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Az MSZP-s országgyűlési képviselő kiemelte: bár majdnem fél évig készült a 2013-as büdzsé, az megalapozatlan, sem a gazdasági prognózisok, sem az infláció alakulása, sem egyéb tényezők nem támasztják alá.
Tukacs rámutatott: az alapoktól kellene változtatni, módosítani az adórendszeren, többkulcsos, progresszív rendszerre van szükség, és aktivizálni kell az uniós forrásokat. Szerinte a kabinet maga is érzi, hogy a költségvetés megalapozatlan, hiszen már arról van szó, ha nem folynak be a várt bevételek, a tranzakciós adót fogják emelni. Ezt pedig valamilyen formában az emberek fizetik meg – mondta. Szólt arról is, hogy vissza kellene adni a pénzügyi közvetítői rendszer életképességét. Kiszáradt a hitelezés ma Magyarországon, és ez az egyik olyan tényező, ami megnehezíti a vállalkozások életét, hiszen sem beruházni nem tudnak, sem a folyó működésüket nem képesek finanszírozni jó hitelezési politika nélkül – mutatott rá.
Az Országgyűlés kedden fogadta el a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot: a minden eddiginél korábban, már júniusban benyújtott és azóta többször módosított jövő évi büdzsé 2,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt tartalmaz.